Oves
Sl?ktforskning
Online
Sl?ktforskning p? (Carlsson/Bergstr?m) och (Tegn?r/Bolin)
Förnamn:
Efternamn:
[
Avancerad sökning
] [
Efternamn
]
Hitta
Efternamn
Förnamn
Sök namn
Sök Familjer
Sök på denna sajt
Platser
Datum
Kalender
Begravningsplatser
Bokmärken
Media
Foton
Foto-dokument
Gravstenar
Text-dokument
Ljudinspelningar
Video
Album
Alla Media
Info
Nyheter
Mest eftersökt
Rapporter
Databasstatistik
Träd
Grenar
Noteringar
Källor
Arkiv
DNA-tester
Kontakt
Hem
Sök
Logga in
Sök
|
Avancerad sökning
|
Sök Familjer
|
Sök på denna sajt
Förnamn:
Efternamn:
ID:
Skriv ut
Lägg till Bokmärke
English
Svenska
Du är för närvarande anonym
Hans Persson
ca 1654 - 1712 (58 år)
Individ
Anor
Ättlingar
Släktskap
Tidslinje
Familj
Föreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Vertikal
|
Endast text
|
Registerformat
|
Tabeller
|
PDF
Dra eller skrolla för att se mer av diagrammet.
Olle Hansson
1690-Ja, datum okänt
Olle Hansson
F:
Dec 1690
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Lars Hansson
1692-Ja, datum okänt
Lars Hansson
F:
Feb 1692
Tveten, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Markus Hansson
1699-1701
Markus Hansson
F:
14 Jul 1699
D:
2 Feb 1701
Anna Markusdotter
1782-Ja, datum okänt
Anna Markusdotter
F:
1782
Backa, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Oleander Kristiansson
1853-1895
Oleander Kristiansson
F:
19 Aug 1853
Komperöd Stora, Ucklum (O)
D:
3 Aug 1895
Komperöd Stora, Ucklum (O)
Augusta Kristina Engelbrektsdotter
1851-1887
Augusta Kristina Engelbrektsdotter
F:
12 Aug 1851
Apleröd, Spekeröd (O)
V:
11 Aug 1876
Spekeröd (O)
D:
7 Jul 1887
Komperöd Stora, Ucklum (O)
Andrietta Elisabeth Engelbrektsdotter
1855-Ja, datum okänt
Andrietta Elisabeth Engelbrektsdotter
F:
20 Maj 1855
Apleröd, Spekeröd (O)
V:
30 Okt 1890
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Alma* Josefina
1917-Ja, datum okänt
Alma* Josefina
F:
14 Okt 1917
Dal Öst, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Rut* Ingeborg
1920-2004
Rut* Ingeborg
F:
18 Okt 1920
Dal Öst, Ucklum (O)
D:
19 Jul 2004
Kapellv 1, Uddevalla (O)
Fred Gösta Paulsson
1918-1994
Fred Gösta Paulsson
F:
16 Apr 1918
USA
D:
18 Sep 1994
Myrstigen 11, Uddevalla (O)
Stina* Linnéa Olsson
1923-1993
Stina* Linnéa Olsson
F:
4 Maj 1923
Dal Öst, Ucklum (O)
D:
23 Maj 1993
Dal Öst, Ucklum (O)
Johan Bertil* Olsson
1923-
Johan Bertil* Olsson
F:
4 Maj 1923
Dal Öst, Ucklum (O)
Kerstin* Viola Olsson
1924-
Kerstin* Viola Olsson
F:
24 Jun 1924
Dal Öst, Ucklum (O)
Levande
Levande
Berta Maria Andersdotter
1890-1979
Berta Maria Andersdotter
F:
29 Apr 1890
Komperöd Stora, Ucklum (O)
D:
5 Apr 1979
Johan Rikard Olsson
1887-1974
Johan Rikard Olsson
F:
29 Maj 1887
Dal Öst, Ucklum (O)
V:
6 Jul 1916
Ucklum (O)
D:
22 Nov 1974
Ucklum (O)
Anders* Rudolf Kristiansson
1857-1891
Anders* Rudolf Kristiansson
F:
1 Okt 1857
Komperöd Stora, Ucklum (O)
D:
11 Apr 1891
Komperöd Stora, Ucklum (O)
Alma Josefina Martinsdotter
1868-Ja, datum okänt
Alma Josefina Martinsdotter
F:
21 Mar 1868
Tåsteröd Östergård, Ucklum (O)
V:
12 Maj 1889
Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Asta* Ingeborg Karlsson
1919-
Asta* Ingeborg Karlsson
F:
6 Okt 1919
Hålkekärr, Ucklum (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Dagny* Julia Karlsson
1921-
Dagny* Julia Karlsson
F:
9 Okt 1921
Hålkekärr, Ucklum (O)
Erik Karl-Gustav* Pettersson
1924-
Erik Karl-Gustav* Pettersson
F:
1924
Kållered (O)
V:
1958
Levande
Levande
Levande
Levande
Ella* Margareta Karlsson
1924-
Ella* Margareta Karlsson
F:
24 Sep 1924
Hålkekärr, Ucklum (O)
John Brunbäck
1920-
John Brunbäck
F:
1920
Röd västra, Ucklum (O)
V:
1950
Karl-Axel Karlsson
1928-1954
Karl-Axel Karlsson
F:
28 Okt 1928
Hålkekärr, Ucklum (O)
D:
18 Maj 1954
Hålkekärr, Ucklum (O)
Anders* Konrad Karlsson
1890-1978
Anders* Konrad Karlsson
F:
23 Jun 1890
Hålkekärr, Ucklum (O)
D:
14 Dec 1978
Hålkekärr, Ucklum (O)
Alfrida* Josefa Johansson
1891-1947
Alfrida* Josefa Johansson
F:
4 Mar 1891
Kleva, Spekeröd (O)
V:
26 Jul 1918
Spekeröd (O)
D:
28 Dec 1947
Hålkekärr, Ucklum (O)
Levande
Levande
Levande
Karl Hjalmar Bertil* Adielsson
1916-1995
Karl Hjalmar Bertil* Adielsson
F:
15 Maj 1916
Grindstorp, Spekeröd (O)
D:
4 Jan 1995
Gåre, Spekeröd (O)
Asta* Irene Josefsson
1918-
Asta* Irene Josefsson
F:
25 Nov 1918
Stötten, Spekeröd (O)
V:
16 Okt 1948
Spekeröd (O)
Levande
Folke* Georg Adielsson
1922-
Folke* Georg Adielsson
F:
7 Apr 1922
Grindstorp, Spekeröd (O)
Kerstin* Marianne Olsson
1923-
Kerstin* Marianne Olsson
F:
9 Jul 1923
Smederöd, Norum (O)
V:
12 Maj 1951
Spekeröd (O)
Berta* Alida Karlsson
1892-1978
Berta* Alida Karlsson
F:
31 Mar 1892
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
D:
18 Feb 1978
Grindstorp, Spekeröd (O)
Alfred Hjalmar* Adielsson
1887-1965
Alfred Hjalmar* Adielsson
F:
12 Sep 1887
Vallby Ög, Solberga (O)
V:
21 Jul 1915
Ucklum (O)
D:
10 Jan 1965
Grindstorp, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Henry* Vallentin Adielsson
1919-2003
Henry* Vallentin Adielsson
F:
15 Jun 1919
Grindstorp, Spekeröd (O)
D:
13 Sep 2003
Råhagen, Spekeröd (O)
Elna* Greta Josefsson
1920-Ja, datum okänt
Elna* Greta Josefsson
F:
27 Dec 1920
Stötten, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Alfred Hjalmar* Adielsson
1887-1965
Alfred Hjalmar* Adielsson
F:
12 Sep 1887
Vallby Ög, Solberga (O)
D:
10 Jan 1965
Grindstorp, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Olof Karlsson
1900-1987
Olof Karlsson
F:
31 Okt 1900
Hålkekärr, Ucklum (O)
D:
11 Okt 1987
Jörlanda (O)
Maja Stenström
1913-1949
Maja Stenström
F:
12 Jan 1913
Gategård, Norum (O)
D:
26 Feb 1949
Jörlanda (O)
Levande
Levande
Levande
Hedvig Konstantia Karlsson
1901-Ja, datum okänt
Hedvig Konstantia Karlsson
F:
12 Nov 1901
Hålkekärr, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Anders Nikolaus "Nicke" Roos
1898-1978
Anders Nikolaus "Nicke" Roos
F:
21 Jan 1898
Anrås södra mellangård, Jörlanda (O)
D:
23 Sep 1978
Göteborg Johanneberg (O)
Karl* Johan Kristiansson
1857-1913
Karl* Johan Kristiansson
F:
1 Okt 1857
Komperöd Stora, Ucklum (O)
D:
13 Maj 1913
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
Inger Maja Andreasdotter
1861-1954
Inger Maja Andreasdotter
F:
13 Feb 1861
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
V:
19 Mar 1889
Ucklum (O)
D:
2 Jun 1954
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
Brita Rasmusdotter
1817-1875
Brita Rasmusdotter
F:
27 Jan 1817
D:
22 Maj 1875
Komperöd Stora, Ucklum (O)
Kristian Olsson
1820-1873
Kristian Olsson
F:
23 Jan 1820
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
D:
1873
Maret Markusdotter
1785-1851
Maret Markusdotter
F:
1 Maj 1785
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
D:
1851
Rasmuss Larsson
1782-1870
Rasmuss Larsson
F:
29 Aug 1782
Grössby östergård, Ucklum (O)
D:
26 Feb 1870
Komperöd Stora, Ucklum (O)
Inger Markusdotter
1788-Ja, datum okänt
Inger Markusdotter
F:
1788
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Ellika Markusdotter
1790-Ja, datum okänt
Ellika Markusdotter
F:
1790
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Hansdotter
1820-Ja, datum okänt
Anna Hansdotter
F:
1820
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
D:
Ja, datum okänt
Signe Maria Markusson
1895-Ja, datum okänt
Signe Maria Markusson
F:
20 Sep 1895
Grinneröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Karl Albin Krans Karlsson
1891-1977
Karl Albin Krans Karlsson
F:
28 Feb 1891
Backa Långemosse, Ucklum
D:
1 Feb 1977
Ucklum (O)
Karl Harry Markusson
1896-Ja, datum okänt
Karl Harry Markusson
F:
20 Okt 1896
Grinneröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Gert* Harry Bergman
1920-1978
Gert* Harry Bergman
F:
9 Feb 1920
Fässberg (O)
D:
7 Feb 1978
Hamna Tveten, Spekeröd (O)
Inger* Linnéa Beatrice Karlsson
1924-2013
Inger* Linnéa Beatrice Karlsson
F:
26 Okt 1924
Göteborg Oskar Fredrik (O)
D:
8 Jan 2013
Tveten, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Göte* Herman Bergman
1922-1990
Göte* Herman Bergman
F:
2 Jul 1922
Fässberg (O)
D:
11 Maj 1990
Skolv 10G, Råda (O)
Levande
Levande
Karl-Erik Bergman
1924-1973
Karl-Erik Bergman
F:
12 Sep 1924
Mölndal (O)
D:
31 Dec 1973
Brämaregården (O)
Levande
Gustav Elmar* Bergman
1927-1950
Gustav Elmar* Bergman
F:
22 Feb 1927
Mölndal (O)
D:
7 Maj 1950
Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Elon* Vallentin Bergman
1937-1998
Elon* Vallentin Bergman
F:
6 Dec 1937
Labol, Spekeröd (O)
D:
26 Mar 1998
Glacyrv 6, Ödsmål (O)
Levande
Levande
Hildur* Sofia Markusson
1897-1983
Hildur* Sofia Markusson
F:
8 Nov 1897
Rinnan, Grinneröd (O)
D:
14 Maj 1983
Tallåsen, Norum (O)
Gustav* Rudolf Bergman
1894-1957
Gustav* Rudolf Bergman
F:
29 Mar 1894
Berg, Spekeröd (O)
V:
3 Apr 1920
D:
5 Sep 1957
Labol, Spekeröd (O)
Ester Juliana Markusson
1900-1983
Ester Juliana Markusson
F:
23 Jan 1900
Grinneröd (O)
D:
4 Dec 1983
Äspeskogen, Västerlanda (O)
Konrad Hjalmar Hedlund
1886-1973
Konrad Hjalmar Hedlund
F:
18 Jul 1886
Solberga (O)
V:
1 Maj 1920
D:
14 Sep 1973
Västerlanda (O)
Edit Viktoria Markusson
1904-Ja, datum okänt
Edit Viktoria Markusson
F:
1904
Tjurbacken, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Gustav Emanuel Krans Karlsson
1895-Ja, datum okänt
Gustav Emanuel Krans Karlsson
F:
28 Maj 1895
Backa, Ucklum (O)
V:
2 Maj 1923
Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Olof Samuel Markusson
1906-2005
Olof Samuel Markusson
F:
1906
Tjurbacken, Ucklum (O)
D:
10 Mar 2005
Harkeröd 330, Hålta (O)
Ingeborg Jusitin
1903-1974
Ingeborg Jusitin
F:
20 Jan 1903
Bergum (O)
V:
29 Okt 1939
D:
26 Jan 1974
Tage Wilhelm Markusson
1908-1979
Tage Wilhelm Markusson
F:
22 Jan 1908
Tjurbacken, Ucklum (O)
D:
23 Nov 1979
Grinneröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Anders Bertil Markusson
1910-1992
Anders Bertil Markusson
F:
16 Jan 1910
Tjurbacken, Ucklum (O)
D:
8 Feb 1992
Backa, Ucklum (O)
Svea Ingeborg Edvardsson
1910-2000
Svea Ingeborg Edvardsson
F:
18 Sep 1910
Berg, Spekeröd (O)
V:
18 Sep 1939
D:
2 Maj 2000
Ucklum (O)
Elof Ragnar Markusson
1911-1988
Elof Ragnar Markusson
F:
8 Jul 1911
Tjurbacken, Ucklum (O)
D:
14 Jan 1988
Ytterby (O)
Levande
Levande
Levande
Lars Sixten* Markusson
1913-Ja, datum okänt
Lars Sixten* Markusson
F:
14 Okt 1913
Tjurbacken, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Signe* Linnéa Reinholdsson
1918-2004
Signe* Linnéa Reinholdsson
F:
14 Okt 1918
Hålt, Spekeröd (O)
D:
17 Feb 2004
Ucklum (O)
Gösta Eugen Markusson
1917-1995
Gösta Eugen Markusson
F:
17 Maj 1917
Tjurbacken, Ucklum (O)
D:
21 Mar 1995
Södra Röd, Ucklum (O)
Vanja Markusson
1919-1920
Vanja Markusson
F:
1919
D:
1920
Herman Markusson
1861-Ja, datum okänt
Herman Markusson
F:
26 Okt 1861
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
D:
Ja, datum okänt
Berta* Karolina Lysell Samuelsdotter
1875-Ja, datum okänt
Berta* Karolina Lysell Samuelsdotter
F:
24 Apr 1875
Hålt, Romelanda (O)
V:
1895
D:
Ja, datum okänt
Fritz Emanuel Johansson
1893-Ja, datum okänt
Fritz Emanuel Johansson
F:
2 Maj 1893
D:
Ja, datum okänt
Klara Maria Johansson
1894-1980
Klara Maria Johansson
F:
30 Apr 1894
Backa, Ucklum (O)
D:
10 Jan 1980
Göteborg Lundby (O)
Levande
Göran Arvid Johansson
1896-1994
Göran Arvid Johansson
F:
2 Maj 1896
Backa, Ucklum (O)
D:
22 Apr 1994
Ucklum (O)
Johan Sigfrid Johansson
1899-1990
Johan Sigfrid Johansson
F:
23 Jun 1899
Backa, Ucklum (O)
D:
19 Feb 1990
Ucklum (O)
Alida Serafia Johansson
1901-Ja, datum okänt
Alida Serafia Johansson
F:
1901
Backa, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Hulda Viktoria Johansson
1904-Ja, datum okänt
Hulda Viktoria Johansson
F:
1904
Backa, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Matilda Markusdotter
1865-Ja, datum okänt
Anna Matilda Markusdotter
F:
30 Jan 1865
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
D:
Ja, datum okänt
Johannes Johansson
1866-Ja, datum okänt
Johannes Johansson
F:
17 Mar 1866
Ucklum (O)
V:
18 Feb 1893
Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Kristina
1897-Ja, datum okänt
Anna Kristina
F:
1897
Ucklum Nedergård, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Helfrid Axelina
1899-1908
Helfrid Axelina
F:
1899
D:
1908
Selma Linnéa
1901-Ja, datum okänt
Selma Linnéa
F:
1901
Ucklum Nedergård, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Karl Artur
1903-Ja, datum okänt
Karl Artur
F:
1903
D:
Ja, datum okänt
Estrid Sofia
1905-Ja, datum okänt
Estrid Sofia
F:
1905
D:
Ja, datum okänt
Einar Vilhelm
1907-Ja, datum okänt
Einar Vilhelm
F:
1907
D:
Ja, datum okänt
Hartvig V.
1909-1910
Hartvig V.
F:
1909
D:
1910
Henry Arnold
1910-Ja, datum okänt
Henry Arnold
F:
1910
D:
Ja, datum okänt
Rut Elly E.
1914-Ja, datum okänt
Rut Elly E.
F:
1914
D:
Ja, datum okänt
Amanda Paulina Markusdotter
1868-Ja, datum okänt
Amanda Paulina Markusdotter
F:
16 Nov 1868
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
D:
Ja, datum okänt
Karl Hilmer Johansson
1868-Ja, datum okänt
Karl Hilmer Johansson
F:
20 Okt 1868
Tveten, Spekeröd (O)
V:
1895
D:
Ja, datum okänt
Selma Maria Markusdotter
1874-1875
Selma Maria Markusdotter
F:
1874
D:
1875
Markus Hansson
1822-1884
Markus Hansson
F:
14 Feb 1822
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
D:
1884
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
Sofia* Matilda Mattiasdotter
1833-1919
Sofia* Matilda Mattiasdotter
F:
10 Jan 1833
Sandbräckan, Västerlanda (O)
V:
1860
D:
1919
Hilmer* Edvin Bergman
1878-Ja, datum okänt
Hilmer* Edvin Bergman
F:
16 Maj 1878
Berg, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Svante* Julius Bergman
1879-1947
Svante* Julius Bergman
F:
12 Sep 1879
Berg, Spekeröd (O)
D:
13 Okt 1947
Allmänna v.26, Göteborg Karl Johan (O)
N. N.
-1923
N. N.
D:
15 Aug 1923
Karl Bergman Eliasson
1856-1927
Karl Bergman Eliasson
F:
20 Apr 1856
Kyrkeby Västergård, Jörlanda (O)
D:
12 Maj 1927
Labol, Spekeröd (O)
Emma Gustava Helgesdotter
1855-1879
Emma Gustava Helgesdotter
F:
22 Feb 1855
Bråland Västergård, Jörlanda (O)
V:
31 Aug 1877
Spekeröd (O)
D:
24 Sep 1879
Berg, Spekeröd (O)
Selma* Lovisa Bergman
1885-Ja, datum okänt
Selma* Lovisa Bergman
F:
19 Aug 1885
Berg, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Klara* Charlotta Bergman
1887-1966
Klara* Charlotta Bergman
F:
1 Mar 1887
Berg, Spekeröd (O)
D:
13 Nov 1966
Gunnebog 66, Mölndal (O)
Hjalmar* Valfrid Bergman
1889-ca 1925
Hjalmar* Valfrid Bergman
F:
9 Feb 1889
Berg, Spekeröd (O)
D:
ca 1925
Gustav Amandus Bergman
1890-1891
Gustav Amandus Bergman
F:
27 Dec 1890
Berg, Spekeröd (O)
D:
6 Mar 1891
Berg, Spekeröd (O)
Levande
Hedvig* Matilda Bergman
1892-Ja, datum okänt
Hedvig* Matilda Bergman
F:
2 Apr 1892
Berg, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Gert* Harry Bergman
1920-1978
Gert* Harry Bergman
F:
9 Feb 1920
Fässberg (O)
D:
7 Feb 1978
Hamna Tveten, Spekeröd (O)
Inger* Linnéa Beatrice Karlsson
1924-2013
Inger* Linnéa Beatrice Karlsson
F:
26 Okt 1924
Göteborg Oskar Fredrik (O)
D:
8 Jan 2013
Tveten, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Göte* Herman Bergman
1922-1990
Göte* Herman Bergman
F:
2 Jul 1922
Fässberg (O)
D:
11 Maj 1990
Skolv 10G, Råda (O)
Levande
Levande
Karl-Erik Bergman
1924-1973
Karl-Erik Bergman
F:
12 Sep 1924
Mölndal (O)
D:
31 Dec 1973
Brämaregården (O)
Levande
Gustav Elmar* Bergman
1927-1950
Gustav Elmar* Bergman
F:
22 Feb 1927
Mölndal (O)
D:
7 Maj 1950
Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Elon* Vallentin Bergman
1937-1998
Elon* Vallentin Bergman
F:
6 Dec 1937
Labol, Spekeröd (O)
D:
26 Mar 1998
Glacyrv 6, Ödsmål (O)
Levande
Levande
Gustav* Rudolf Bergman
1894-1957
Gustav* Rudolf Bergman
F:
29 Mar 1894
Berg, Spekeröd (O)
D:
5 Sep 1957
Labol, Spekeröd (O)
Hildur* Sofia Markusson
1897-1983
Hildur* Sofia Markusson
F:
8 Nov 1897
Rinnan, Grinneröd (O)
V:
3 Apr 1920
D:
14 Maj 1983
Tallåsen, Norum (O)
Karolina Johansdotter
1852-Ja, datum okänt
Karolina Johansdotter
F:
6 Mar 1852
Sommarhult, Torp (P)
V:
27 Dec 1884
D:
Ja, datum okänt
Olena Hansdotter
1823-1891
Olena Hansdotter
F:
1823
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
D:
1891
Kyrkeby, Jörlanda (O)
Levande
Olof
1825-1836
Olof
F:
1825
D:
1836
Anders
1827-1828
Anders
F:
1827
D:
1828
Anna J.
1830-1831
Anna J.
F:
1830
D:
1831
Johanna Hansdotter
1833-Ja, datum okänt
Johanna Hansdotter
F:
1833
Ucklum Övergård Grinden, Ucklum(O)
D:
Ja, datum okänt
Petronella
1838-1839
Petronella
F:
1838
D:
1839
Hans Markusson
1792-1862
Hans Markusson
F:
1 Sep 1792
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
D:
10 Mar 1862
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
Annika Olsdotter
1795-1862
Annika Olsdotter
F:
20 Feb 1795
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
D:
19 Mar 1862
Ucklum Övergård, Ucklum(O)
Pernilla Markusdotter
1795-Ja, datum okänt
Pernilla Markusdotter
F:
1795
D:
Ja, datum okänt
Anders Andersson
1786-1828
Anders Andersson
F:
1786
D:
1828
Olof Markusson
1801-Ja, datum okänt
Olof Markusson
F:
1801
Hålkekärr Norra, Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Markus Hansson
1753-1820
Markus Hansson
F:
23 Mar 1753
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
17 Jan 1820
Ucklum Nedergård, Ucklum (O)
Anna Persdotter
1756-1813
Anna Persdotter
F:
17 Jan 1756
Backa, Ucklum (O)
V:
15 Sep 1782
D:
10 Jun 1813
Hålkekärr, Ucklum (O)
Anna Hansdotter
1755-1786
Anna Hansdotter
F:
1755
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
23 Apr 1786
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Börta Hansdotter
1757-Ja, datum okänt
Börta Hansdotter
F:
1757
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Elin
1760-1763
Elin
F:
23 Okt 1760
D:
3 Jan 1763
Hans Olofsson
1792-Ja, datum okänt
Hans Olofsson
F:
25 Jul 1792
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Olof Hansson
1763-1824
Olof Hansson
F:
28 Maj 1763
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
D:
15 Mar 1824
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Katarina Jönsdotter
1759-1811
Katarina Jönsdotter
F:
11 Jan 1759
Vitsten, Solberga (O)
V:
27 Mar 1791
D:
26 Okt 1811
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Olof Bernhard Petrusson
1858-1866
Olof Bernhard Petrusson
F:
30 Jan 1858
D:
29 Nov 1866
Hilda Josefina Petrusdotter
1860-1867
Hilda Josefina Petrusdotter
F:
31 Aug 1860
D:
2 Jan 1867
Kurt* Isidor Pettersson
1908-1994
Kurt* Isidor Pettersson
F:
8 Aug 1908
Grössbacke, Spekeröd (O)
D:
14 Nov 1994
Grössbacke, Spekeröd (O)
Irma* Paulina Pettersson
1912-1961
Irma* Paulina Pettersson
F:
16 Jan 1912
Grössbacke, Spekeröd (O)
D:
10 Jun 1961
Grössbacke, Spekeröd (O)
Arne* Herbert Pettersson
1913-1994
Arne* Herbert Pettersson
F:
10 Nov 1913
Grössbacke, Spekeröd (O)
D:
2 Sep 1994
Grössbacke, Spekeröd (O)
Johan* Alfred Petrusson
1863-1948
Johan* Alfred Petrusson
F:
17 Apr 1863
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
D:
29 Mar 1948
Grössbacke, Spekeröd (O)
Julia Petrusdotter
1869-1953
Julia Petrusdotter
F:
2 Mar 1869
Norum (O)
V:
21 Jun 1907
D:
23 Apr 1953
Grössbacke, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Gun* Monika Petrusson
1943-1992
Gun* Monika Petrusson
F:
7 Mar 1943
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
17 Apr 1992
Halltorp, Solberga (O)
Levande
John* Paul Petrusson
1910-1995
John* Paul Petrusson
F:
6 Jul 1910
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
25 Sep 1995
Apleröd, Spekeröd (O)
Edit Cecilia Petrusson
1909-1991
Edit Cecilia Petrusson
F:
25 Mar 1909
Groland Östergård, Spekeröd (O)
V:
24 Jan 1938
Spekeröd (O)
D:
22 Apr 1991
Apleröd, Spekeröd (O)
Levande
Karl Linus* Petrusson
1911-1996
Karl Linus* Petrusson
F:
21 Sep 1911
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
16 Sep 1996
Gåre, Spekeröd (O)
Aina* Linnéa Viola Reinholdsson
1920-2003
Aina* Linnéa Viola Reinholdsson
F:
8 Maj 1920
Hergussseröd Södra, Ucklum (O)
V:
12 Aug 1939
D:
11 Maj 2003
Gåre, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Erene Andrea Petrusson
1914-Ja, datum okänt
Erene Andrea Petrusson
F:
24 Dec 1914
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Ivar Marinus Svensson
1906-1985
Ivar Marinus Svensson
F:
2 Nov 1906
Apleröd, Spekeröd (O)
V:
1942
D:
3 Dec 1985
Apleröd, Spekeröd (O)
Gunnar* Valentin Petrusson
1916-Ja, datum okänt
Gunnar* Valentin Petrusson
F:
26 Nov 1916
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anders* Emil Petrusson
1866-1923
Anders* Emil Petrusson
F:
8 Feb 1866
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
D:
27 Nov 1923
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Anna Johannesdotter
1881-1948
Anna Johannesdotter
F:
24 Jan 1881
Lundby, Spekeröd (O)
V:
26 Sep 1909
Spekeröd (O)
D:
22 Aug 1948
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Olof Bernhard Petrusson
1868-1878
Olof Bernhard Petrusson
F:
22 Dec 1868
D:
1878
Hilda Josefina Petrusson
1871-1927
Hilda Josefina Petrusson
F:
28 Apr 1871
Enslöv (N)
D:
19 Mar 1927
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Karl* Albin Petrusson
1874-Ja, datum okänt
Karl* Albin Petrusson
F:
15 Mar 1874
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Axel* Julius Petrusson
1876-1950
Axel* Julius Petrusson
F:
13 Dec 1876
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
11 Nov 1950
Känstorp, Spekeröd (O)
Hanna Justina Rutgersson
1880-Ja, datum okänt
Hanna Justina Rutgersson
F:
16 Apr 1880
Ucklum (O)
D:
Ja, datum okänt
Petrus Olsson
1823-1911
Petrus Olsson
F:
5 Sep 1823
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
D:
17 Aug 1911
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Inger Kristina Börjesdotter
1834-1911
Inger Kristina Börjesdotter
F:
12 Aug 1834
Hammar, Norum (O)
V:
26 Jul 1857
Norum (O)
D:
27 Dec 1911
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Helena Persdotter
1797-1874
Helena Persdotter
F:
22 Okt 1797
Grindstorp, Spekeröd (O)
V:
27 Mar 1819
D:
8 Mar 1874
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
Helena
1766-1771
Helena
F:
1766
D:
3 Mar 1771
Elias
1769-1771
Elias
F:
1769
D:
21 Apr 1771
Helena Hansdotter
1772-Ja, datum okänt
Helena Hansdotter
F:
1772
D:
Ja, datum okänt
Elin Hansdotter
1775-1839
Elin Hansdotter
F:
4 Jun 1775
Apleröd Östra, Spekeröd (O)
D:
2 Okt 1839
Hallekullen Nedra, Spekeröd (O)
Nils Svensson
1755-1836
Nils Svensson
F:
25 Dec 1755
Norum (O)
V:
31 Mar 1820
Spekeröd (O)
D:
6 Mar 1836
Hallekullen Nedra, Spekeröd (O)
Ingeborg
1779-1786
Ingeborg
F:
27 Mar 1779
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
13 Maj 1786
Apleröd, Spekeröd (O)
Hans Markusson
1731-1789
Hans Markusson
F:
14 Feb 1731
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
2 Maj 1789
Apleröd, Spekeröd (O)
Marit Hansdotter
1734-1803
Marit Hansdotter
F:
5 Jun 1734
Västra Harås, Spekeröd (O)
V:
31 Maj 1752
Spekeröd (O)
D:
22 Okt 1803
Apleröd, Spekeröd (O)
Olof Markusson
1732-Ja, datum okänt
Olof Markusson
F:
26 Dec 1732
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Börta Bengtsdotter
1762-Ja, datum okänt
Börta Bengtsdotter
F:
28 Apr 1762
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Nils Hjälte Bengtsson
1764-1833
Nils Hjälte Bengtsson
F:
17 Apr 1764
Apleröd, Spekeröd (O)
D:
4 Aug 1833
Bräcke, Torsby (O)
Annika Svensdotter
1760-1830
Annika Svensdotter
F:
27 Sep 1760
Bräcke, Torsby (O)
V:
25 Mar 1787
D:
20 Apr 1830
Bräcke, Torsby (O)
Magnus Bengtsson
1768-Ja, datum okänt
Magnus Bengtsson
F:
1768
D:
Ja, datum okänt
Sven Bengtsson
1775-Ja, datum okänt
Sven Bengtsson
F:
1775
D:
Ja, datum okänt
Maret Markusdotter
1735-Ja, datum okänt
Maret Markusdotter
F:
26 Maj 1735
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Bengt Nilsson
1731-Ja, datum okänt
Bengt Nilsson
F:
20 Jan 1731
D:
Ja, datum okänt
Börta Markusdotter
1738-1739
Börta Markusdotter
F:
15 Jan 1738
D:
5 Aug 1739
Rasmuss Markusson
1741-1741
Rasmuss Markusson
F:
1 Jun 1741
D:
14 Jun 1741
Markus Hansson
1701-1742
Markus Hansson
F:
1701
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
7 Feb 1742
Tveten Södra, Spekeröd (O)
Anna Rasmusdotter
1709-1746
Anna Rasmusdotter
F:
12 Dec 1709
Tveten Norra, Spekeröd (O)
V:
12 Apr 1730
D:
17 Mar 1746
Tveten Södra, Spekeröd (O)
Anders Ivarsson
1804-Ja, datum okänt
Anders Ivarsson
F:
22 Jun 1804
D:
Ja, datum okänt
Börta Ivarsdotter
1806-1818
Börta Ivarsdotter
F:
15 Mar 1806
Hålt, Spekeröd (O)
D:
12 Jun 1818
Hålt, Spekeröd (O)
Olena Ivarsdotter
1809-Ja, datum okänt
Olena Ivarsdotter
F:
29 Sep 1809
Hålt, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Petronella Ivarsdotter
1809-1818
Petronella Ivarsdotter
F:
29 Sep 1809
Hålt, Spekeröd (O)
D:
15 Jun 1818
Hålt, Spekeröd (O)
Katarina Ivarsdotter
1812-Ja, datum okänt
Katarina Ivarsdotter
F:
23 Feb 1812
Hålt, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Nils Ivarsson
1814-1892
Nils Ivarsson
F:
14 Jun 1814
Hålt, Spekeröd (O)
D:
13 Feb 1892
Hålt, Spekeröd (O)
Kristina Svensdotter
1827-1856
Kristina Svensdotter
F:
12 Nov 1827
Spekeröd (O)
D:
28 Jul 1856
Spekeröd (O)
Josefina Beata Nilsdotter
1857-Ja, datum okänt
Josefina Beata Nilsdotter
F:
28 Jul 1857
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Jenny Eugenia Nilsson
1891-1895
Jenny Eugenia Nilsson
F:
20 Aug 1891
Anvik, Spekeröd (O)
D:
28 Apr 1895
Anvik, Spekeröd (O)
Oskar Nilsson
1883-Ja, datum okänt
Oskar Nilsson
F:
8 Maj 1883
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Ivar Nilsson
1885-1984
Ivar Nilsson
F:
9 Jan 1885
Spekeröd (O)
D:
6 Apr 1984
Göteborg Johanneberg (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Ann-Marie Nelson
1923-
Ann-Marie Nelson
F:
22 Jan 1923
Göteborg Annedal (O)
Jon Allan Davidsson
1916-2009
Jon Allan Davidsson
F:
18 Apr 1916
Berg, Spekeröd (O)
D:
25 Okt 2009
Levande
Levande
Bengt* Holger Nelson
1925-2005
Bengt* Holger Nelson
F:
22 Nov 1925
Spekeröd (O)
D:
17 Nov 2005
Harås, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
John* Edvin Nelson
1887-1966
John* Edvin Nelson
F:
13 Jul 1887
Spekeröd (O)
D:
27 Mar 1966
Harås östra, Spekeröd (O)
Greta* Helfrida Pettersson
1898-1979
Greta* Helfrida Pettersson
F:
9 Jul 1898
Norum (O)
V:
27 Okt 1922
D:
21 Apr 1979
Harås östra, Spekeröd (O)
Josefina Albertina Nilsson
1889-1977
Josefina Albertina Nilsson
F:
21 Aug 1889
Anvik, Spekeröd (O)
D:
19 Aug 1977
Göteborg Johanneberg (O)
Levande
Ester Sigrid Nilsson
1894-Ja, datum okänt
Ester Sigrid Nilsson
F:
15 Feb 1894
Anvik, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Algot* Vilhelm Nilsson
1895-1995
Algot* Vilhelm Nilsson
F:
14 Nov 1895
Anvik, Spekeröd (O)
D:
28 Aug 1995
Stenungsund, Norum (O)
Nils Hugo Nilsson
1898-Ja, datum okänt
Nils Hugo Nilsson
F:
5 Mar 1898
Anvik, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Jenny Elisabet Nilsson
1900-1975
Jenny Elisabet Nilsson
F:
19 Mar 1900
Anvik, Spekeröd (O)
D:
3 Jan 1975
Göteborg Vasa (O)
Anna Hildur Nilsson
1902-1991
Anna Hildur Nilsson
F:
14 Jan 1902
Anvik, Spekeröd (O)
D:
5 Jun 1991
Härlanda (O)
Levande
Karl Johannes Nilsson
1903-Ja, datum okänt
Karl Johannes Nilsson
F:
19 Okt 1903
Anvik, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Berta Ingeborg Nilsson
1906-1992
Berta Ingeborg Nilsson
F:
10 Sep 1906
Anvik, Spekeröd (O)
D:
19 Feb 1992
Västra Harås, Spekeröd (O)
Johannes Nilsson
1859-Ja, datum okänt
Johannes Nilsson
F:
9 Jun 1859
Hult, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Elisabet Tomsson Olofsdotter
1862-Ja, datum okänt
Elisabet Tomsson Olofsdotter
F:
30 Apr 1862
Hallbjörntorp, Torsby (O)
V:
30 Mar 1883
D:
Ja, datum okänt
Nils Julius*
1888-Ja, datum okänt
Nils Julius*
F:
18 Apr 1888
Hålt, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Rune Arvid Erland Reisdahl
1925-1992
Rune Arvid Erland Reisdahl
F:
17 Apr 1925
Uddevalla (O)
D:
26 Jan 1992
Uddevalla (O)
Levande
Karl Arvid Reisdahl
1890-1968
Karl Arvid Reisdahl
F:
16 Maj 1890
Anvik, Spekeröd (O)
D:
14 Okt 1968
Uddevalla (O)
Signe Märta Helena
1901-1986
Signe Märta Helena
F:
23 Aug 1901
Lysekil (O)
D:
5 Feb 1986
Uddevalla (O)
August George*
1892-Ja, datum okänt
August George*
F:
26 Dec 1892
Hålt, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Ernst
1895-Ja, datum okänt
Ernst
F:
1895
D:
Ja, datum okänt
Alma Andrea Karlsson
1896-1979
Alma Andrea Karlsson
F:
31 Okt 1896
Hålt, Spekeröd (O)
D:
10 Okt 1979
Ucklum (O)
Robert* Einar
1899-Ja, datum okänt
Robert* Einar
F:
18 Maj 1899
Hålt, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Hedvig Josefina Karlsson
1901-1974
Hedvig Josefina Karlsson
F:
27 Dec 1901
Hålt, Spekeröd (O)
D:
1 Nov 1974
Tuve Sörgård, Tuve (O)
Warenius
-1944
Warenius
D:
1 Apr 1944
Andrietta* Gustava Nilsdotter
1862-1911
Andrietta* Gustava Nilsdotter
F:
14 Jan 1862
Spekeröd (O)
D:
1911
August Karlsson
1862-Ja, datum okänt
August Karlsson
F:
6 Nov 1862
Västerlanda (O)
V:
12 Feb 1888
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Olivia Karolina Nilsdotter
1863-Ja, datum okänt
Olivia Karolina Nilsdotter
F:
14 Dec 1863
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Axel Nikanor
1892-Ja, datum okänt
Axel Nikanor
F:
1892
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Annie Linnéa Nilsson
1894-Ja, datum okänt
Annie Linnéa Nilsson
F:
1894
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Evald Werner
1896-Ja, datum okänt
Evald Werner
F:
1896
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Frits Torvald Nilsson
1899-Ja, datum okänt
Frits Torvald Nilsson
F:
1899
Göteborg Lundby (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Kerstin* Maria Larsson
1945-2009
Kerstin* Maria Larsson
F:
31 Jul 1945
Göteborg Örgryte (O)
D:
24 Sep 2009
Levande
Levande
Edla Nilsson
1902-1988
Edla Nilsson
F:
19 Mar 1902
Kvarteret K, Lundby (O)
D:
17 Apr 1988
Labol, Spekeröd (O)
Algot Larsson
1897-1995
Algot Larsson
F:
15 Feb 1897
Asperunnen, Spekeröd (O)
V:
1 Feb 1926
D:
18 Mar 1995
Labol, Spekeröd (O)
Nils Nilsson
1866-Ja, datum okänt
Nils Nilsson
F:
26 Sep 1866
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Augusta Matilda Andersdotter
1871-Ja, datum okänt
Augusta Matilda Andersdotter
F:
1871
Spekeröd (O)
V:
1891
D:
Ja, datum okänt
Axel Nilsson
1869-Ja, datum okänt
Axel Nilsson
F:
25 Aug 1869
Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Jonsdotter
1826-1897
Anna Jonsdotter
F:
15 Maj 1826
Backegärdet, Spekeröd (O)
V:
5 Jun 1857
Spekeröd (O)
D:
3 Aug 1897
Hålt, Spekeröd (O)
Olof Ivarsson
1816-Ja, datum okänt
Olof Ivarsson
F:
13 Aug 1816
Hålt, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Andreas Ivarsson
1818-1819
Andreas Ivarsson
F:
18 Aug 1818
Hålt, Spekeröd (O)
D:
4 Sep 1819
Hålt, Spekeröd (O)
Peter Ivarsson
1820-Ja, datum okänt
Peter Ivarsson
F:
23 Sep 1820
Hålt, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Olofsdotter
1778-1860
Anna Olofsdotter
F:
28 Feb 1778
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
13 Nov 1860
Hålt, Spekeröd (O)
Ivar Andersson
1769-Ja, datum okänt
Ivar Andersson
F:
3 Feb 1769
D:
Ja, datum okänt
Gunnur Olofsdotter
1779-Ja, datum okänt
Gunnur Olofsdotter
F:
12 Sep 1779
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Nils Olofsson
1783-Ja, datum okänt
Nils Olofsson
F:
13 Jan 1783
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Pernilla Olofsson
1784-Ja, datum okänt
Pernilla Olofsson
F:
22 Maj 1784
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anders Olofsson
1788-Ja, datum okänt
Anders Olofsson
F:
28 Maj 1788
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Maret Andersdotter
1795-ca 1798
Maret Andersdotter
F:
14 Jan 1795
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
ca 1798
Kleva, Spekeröd (O)
Olof Persson
1752-Ja, datum okänt
Olof Persson
F:
29 Okt 1752
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Börta Nilsdotter
1753-1833
Börta Nilsdotter
F:
24 Maj 1753
Apleröd, Spekeröd (O)
V:
8 Jan 1775
Spekeröd (O)
D:
2 Jul 1833
Apleröd, Spekeröd (O)
Gunnur Persdotter
1757-1757
Gunnur Persdotter
F:
1 Mar 1757
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
31 Okt 1757
Åketorp, Spekeröd (O)
Olaus Andersson
1830-1842
Olaus Andersson
F:
19 Jan 1830
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
2 Jan 1842
Åketorp, Spekeröd (O)
Ambernt Andersson
1831-Ja, datum okänt
Ambernt Andersson
F:
29 Nov 1831
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Inger Maria Andersdotter
1835-Ja, datum okänt
Inger Maria Andersdotter
F:
4 Maj 1835
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Greta Olsdotter
1809-1864
Anna Greta Olsdotter
F:
30 Sep 1809
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
23 Mar 1864
Hallekullen, Spekeröd (O)
Anders Olsson
1802-1836
Anders Olsson
F:
23 Mar 1802
Spekeröd (O)
D:
18 Jun 1836
Åketorp, Spekeröd (O)
August Kristiansson
1839-1843
August Kristiansson
F:
8 Maj 1839
Råhagen, Spekeröd (O)
D:
30 Mar 1843
Råhagen, Spekeröd (O)
Karl Johan Augustsson
1870-1894
Karl Johan Augustsson
F:
8 Maj 1870
Halleby, Jörlanda (O)
D:
14 Okt 1894
Halleby, Jörlanda (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Ada Viktoria "Tora"* Bergström
1897-1983
Ada Viktoria "Tora"* Bergström
F:
8 Nov 1897
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
12 Jul 1983
Arntorp, Kareby (O)
Oskar Arvid* Johansson
1903-1984
Oskar Arvid* Johansson
F:
1 Okt 1903
Spekeröd (O)
D:
20 Aug 1984
Arntorp, Kareby (O)
Levande
Ulla* Marianne Hansson
1935-1998
Ulla* Marianne Hansson
F:
24 Sep 1935
Göteborg Annedal (O)
D:
17 Okt 1998
Bråland, Jörlanda (O)
Levande
Hilma* Juliana Bergström
1899-1987
Hilma* Juliana Bergström
F:
11 Jun 1899
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
25 Nov 1987
Bråland, Jörlanda (O)
Adolf* Julius Hansson
1892-1978
Adolf* Julius Hansson
F:
15 Jul 1892
Bråland, Jörlanda (O)
V:
11 Sep 1926
D:
15 Sep 1978
Bråland, Jörlanda (O)
Anna* Teresia Bergström
1901-1996
Anna* Teresia Bergström
F:
14 Apr 1901
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
29 Okt 1996
Chapmans Torg 3, Göteborg Karl Johan (O)
Nils Albin Adrian Rydh
1897-1973
Nils Albin Adrian Rydh
F:
9 Okt 1897
Karlskrona (K)
V:
1 Jun 1929
D:
6 Maj 1973
Asperögatan 5 A, Göteborg Karl Johan (O)
Levande
Britta Bergström
Levande
Gösta Lennart* Bergström
1937-1952
Gösta Lennart* Bergström
F:
14 Mar 1937
Göteborg Oscar Fredrik (O)
D:
19 Okt 1952
Tunnbindareg 32, Brämaregården (O)
Gustav* Fritiof Bergström
1903-1996
Gustav* Fritiof Bergström
F:
13 Maj 1903
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
1 Aug 1996
Arntorp pl7255, Ytterby (O)
Märta Linnéa
1913-1986
Märta Linnéa
F:
16 Aug 1913
Groland Porsån, Spekeröd (O)
V:
19 Nov 1932
D:
26 Okt 1986
Folkviseg 22, Göteborg Backa (O)
Inger* Linnéa Beatrice Karlsson
1924-2013
Inger* Linnéa Beatrice Karlsson
F:
26 Okt 1924
Göteborg Oskar Fredrik (O)
D:
8 Jan 2013
Tveten, Spekeröd (O)
Gert* Harry Bergman
1920-1978
Gert* Harry Bergman
F:
9 Feb 1920
Fässberg (O)
D:
7 Feb 1978
Hamna Tveten, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Max Schuldiner
1924-1999
Max Schuldiner
F:
24 Feb 1924
Polen, Krakow
D:
3 Okt 1999
Svenshagen Harås, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Erik Lagerqvist
1993-2011
Erik Lagerqvist
F:
4 Mar 1993
D:
12 Jul 2011
Sjuntorp, Fors-Rommele (O)
Levande
Levande
Eva* Lilian Florence Carlsson
1932-1996
Eva* Lilian Florence Carlsson
F:
14 Maj 1932
Hamna Tveten, Spekeröd (O)
D:
19 Jun 1996
Sunnegärde 26, Släp (N)
Levande
Levande
Levande
Levande
Karl Holger Karlsson
1923-2001
Karl Holger Karlsson
F:
14 Jun 1923
Naverstad (O)
D:
18 Dec 2001
Uddevalla (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Sven Bertil* Anderson
1932-2001
Sven Bertil* Anderson
F:
5 Okt 1932
Kungälv (O)
D:
5 Maj 2001
Göteborg Annedal (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Linnéa* Frideborg Bergström
1905-1998
Linnéa* Frideborg Bergström
F:
13 Maj 1905
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
16 Jul 1998
Svenshagen Harås, Spekeröd (O)
Ragnar* Vilhelm Eugen Karlsson
1901-1943
Ragnar* Vilhelm Eugen Karlsson
F:
1 Feb 1901
Gössby, Spekeröd (O)
V:
16 Apr 1927
Göteborg Vasa (O)
D:
16 Jan 1943
Atlanten, Fartyget Svea Jarl
Frida* Sofia Bergström
1906-1979
Frida* Sofia Bergström
F:
1906
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
3 Maj 1979
Stockholm (AB)
Klas August Malte* Tholander
1901-1983
Klas August Malte* Tholander
F:
10 Nov 1901
Ransäter (S)
D:
Feb 1983
Stockholm (AB)
Levande
Levande
Levande
Karl David* Bergström
1909-1999
Karl David* Bergström
F:
18 Feb 1909
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
1 Dec 1999
Jättestensg 5b, Lundby (O)
Hildur Ingeborg Amberntsson
1915-2005
Hildur Ingeborg Amberntsson
F:
11 Nov 1915
Gössby Övra, Spekeröd (O)
V:
22 Okt 1938
D:
23 Jun 2005
Baltzersg 3b, Lundby (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Hulda Maria Isabella "Isa"* Bergström
1911-1962
Hulda Maria Isabella "Isa"* Bergström
F:
1 Aug 1911
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
19 Apr 1962
Sjöbo, Kvarnabo
Levande
Åkerman
Åkerman
V:
15 Okt 1938
Levande
Levande
Dorin Karlsson
1937-1998
Dorin Karlsson
F:
1937
USA
D:
Jan 1998
San Fransisco, USA
Levande
Johan Hugo* Bergström
1913-fö 1980
Johan Hugo* Bergström
F:
1913
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
fö 1980
San Fransisco, USA
Levande
Jan Erik Bergström
1946-1988
Jan Erik Bergström
F:
22 Okt 1946
Göteborg Karl Johan (O)
D:
20 Jul 1988
Angered (O)
Dotter
Levande
Erik* Vilhelm Bergström
1915-2002
Erik* Vilhelm Bergström
F:
16 Apr 1915
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
9 Jan 2002
Sehlstedstsg 12, Brämaregården (O)
Signe* Alfhild
1923-1987
Signe* Alfhild
F:
3 Sep 1923
Jukkasjärvi (BD)
V:
29 Jun 1946
D:
19 Sep 1987
Arvid Lindmansg 14A, Lundby (O)
Hulda* Alfrida Augustdotter
1874-1916
Hulda* Alfrida Augustdotter
F:
10 Jan 1874
Halleby, Jörlanda (O)
D:
25 Dec 1916
Sävelycke, Jörlanda (O)
Johan Harald* Amberntsson Bergström
1872-1958
Johan Harald* Amberntsson Bergström
F:
9 Feb 1872
Kyrkeby Östergård, Jörlanda (O)
V:
18 Aug 1897
Spekeröd (O)
D:
23 Apr 1958
Jörlanda (O)
Inga Maj Gustavsson
1918-Ja, datum okänt
Inga Maj Gustavsson
F:
1918
Göteborg Haga (O)
D:
Ja, datum okänt
Alice* Ingeborg Johansson
1920-2001
Alice* Ingeborg Johansson
F:
23 Feb 1920
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
26 Dec 2001
Sävelycke, Jörlanda (O)
Josef Adolf Johansson
1877-1969
Josef Adolf Johansson
F:
28 Apr 1877
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
D:
2 Jun 1969
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
Isabella Katarina (Adelina) Andersson
1880-1970
Isabella Katarina (Adelina) Andersson
F:
2 Sep 1880
Göteborg Domkyrkofs. (O)
V:
28 Nov 1915
D:
24 Jan 1970
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
Inger Johanna Kristiansdotter
1842-1928
Inger Johanna Kristiansdotter
F:
2 Apr 1842
Råhagen, Spekeröd (O)
D:
3 Mar 1928
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
August Johansson
1835-1925
August Johansson
F:
24 Mar 1835
Smundstorp Örndalen, Spekeröd (O)
V:
8 Maj 1870
D:
13 Apr 1925
Sävelycke Västergård, Jörlanda (O)
Elin Amalia Kristiansson
1884-1955
Elin Amalia Kristiansson
F:
22 Mar 1884
Jörlanda (O)
D:
18 Jan 1955
Ekedalsg 51, Göteborg Masthugg (O)
Karl Emil Karlsson
1884-1978
Karl Emil Karlsson
F:
22 Feb 1884
Flo (R)
V:
22 Mar 1954
D:
22 Jan 1978
Fredriksdalsg 3, Göteborg Johanneberg (O)
Karl Leonard Kristiansson
1888-1979
Karl Leonard Kristiansson
F:
31 Mar 1888
Halleby, Jörlanda (O)
D:
16 Jul 1979
Vegagatan 55, Göteborg Oscar Fredrik (O)
Elin Hagberg
1887-1964
Elin Hagberg
F:
18 Aug 1887
Göteborg Masthugg (O)
V:
25 Nov 1911
D:
19 Mar 1964
Slottskogsg 33, Göteborg Karl Johan (O)
August Kristiansson
1846-1930
August Kristiansson
F:
4 Jul 1846
Råhagen, Spekeröd (O)
D:
29 Jul 1930
Örgrytehemmet, Göteborg Örgryte (O)
Anna Kristina Berndtsdotter
1846-1927
Anna Kristina Berndtsdotter
F:
6 Jun 1846
Klövedal (O)
V:
8 Sep 1880
D:
26 Maj 1927
Johannes Kristensson
1850-1916
Johannes Kristensson
F:
5 Mar 1850
Råhagen, Spekeröd (O)
D:
11 Apr 1916
Justina Albertina Olsson
1860-1938
Justina Albertina Olsson
F:
27 Mar 1860
Norum (O)
D:
16 Nov 1938
Göteborg Kristine (O)
Kristian Johannesson
1809-1857
Kristian Johannesson
F:
5 Okt 1809
Spekeröd (O)
D:
4 Maj 1857
Hallekullen, Spekeröd (O)
Karin Olofsdotter
1812-Ja, datum okänt
Karin Olofsdotter
F:
1812
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Katarina Olofsdotter
1816-Ja, datum okänt
Katarina Olofsdotter
F:
11 Jan 1816
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anders Olofsson
1818-Ja, datum okänt
Anders Olofsson
F:
10 Apr 1818
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Maria Olofsdotter
1821-Ja, datum okänt
Anna Maria Olofsdotter
F:
9 Aug 1821
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Laurina Olofsdotter
1826-Ja, datum okänt
Laurina Olofsdotter
F:
24 Sep 1826
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Inger Andersdotter
1785-1832
Inger Andersdotter
F:
9 Dec 1785
Kleva, Spekeröd (O)
D:
19 Feb 1832
Åketorp, Spekeröd (O)
Olof Olsson
1780-Ja, datum okänt
Olof Olsson
F:
12 Nov 1780
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anders Andersson
1790-Ja, datum okänt
Anders Andersson
F:
22 Nov 1790
Kleva, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Gunnur Persdotter
1758-1821
Gunnur Persdotter
F:
23 Dec 1758
Åketorp, Spekeröd (O)
D:
2 Feb 1821
Kleva, Spekeröd (O)
Anders Andersson
1752-1813
Anders Andersson
F:
17 Apr 1752
Kleva, Spekeröd (O)
V:
28 Nov 1783
Spekeröd (O)
D:
10 Maj 1813
Kleva, Spekeröd (O)
Maret Svensdotter
1734-1801
Maret Svensdotter
F:
27 Jan 1734
Strandnorum Bergegård, Norum (O)
D:
1 Maj 1801
Tveten Norra, Spekeröd (O)
Per Olsson
1716-1759
Per Olsson
F:
Maj 1716
Åketorp, Spekeröd (O)
V:
2 Jun 1751
Spekeröd (O)
D:
8 Jun 1759
Åketorp, Spekeröd (O)
Per Rasmusson
ca 1765-Ja, datum okänt
Per Rasmusson
F:
ca 1765
Tveten Norra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Nils Rasmusson
ca 1767-Ja, datum okänt
Nils Rasmusson
F:
ca 1767
Tveten Norra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Margareta Rasmusdotter
1768-Ja, datum okänt
Margareta Rasmusdotter
F:
8 Jun 1768
Tveten Norra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Börta Rasmusdotter
ca 1771-Ja, datum okänt
Börta Rasmusdotter
F:
ca 1771
Tveten Norra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Markus Rasmusson
ca 1773-Ja, datum okänt
Markus Rasmusson
F:
ca 1773
Tveten Norra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Olof Svensson
1736-1736
Olof Svensson
F:
29 Aug 1736
D:
4 Nov 1736
Cecilia Olofsdotter
1765-1770
Cecilia Olofsdotter
F:
25 Apr 1765
D:
22 Jan 1770
Anna Olofsdotter
1766-1768
Anna Olofsdotter
F:
4 Nov 1766
D:
13 Aug 1768
Axel Julius Edvardsson
1877-1879
Axel Julius Edvardsson
F:
9 Maj 1877
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
11 Maj 1879
Jörlanda (O)
Gerda Maria* Edvardsson
1908-1991
Gerda Maria* Edvardsson
F:
26 Jul 1908
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
27 Aug 1991
Brämaregården (O)
Levande
Jenny* Emilia Edvardsson
1910-1975
Jenny* Emilia Edvardsson
F:
17 Feb 1910
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
3 Apr 1975
Dramsvik, Forshälla (O)
Levande
Ellen Edvardsson
1912-eft 1965
Ellen Edvardsson
F:
1912
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
eft 1965
Levande
Rut Edvardsson
1913-eft 1965
Rut Edvardsson
F:
1913
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
eft 1965
Alice Edvardsson
1915-eft 1965
Alice Edvardsson
F:
1915
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
eft 1965
Levande
John Edvardsson
1917-1941
John Edvardsson
F:
1917
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
mel 1919 och 1941
Einar Edvardsson
1919-fö 1966
Einar Edvardsson
F:
1919
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
fö 1966
Ingrid Edvardsson
eft 1919-eft 1965
Ingrid Edvardsson
F:
eft 1919
D:
eft 1965
Levande
Albin* Emil Edvardsson
1879-1966
Albin* Emil Edvardsson
F:
17 Sep 1879
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
30 Jul 1966
Forshälla (O)
Gerda* Bernhardina Rutgersson
1879-Ja, datum okänt
Gerda* Bernhardina Rutgersson
F:
6 Okt 1879
Jörlanda (O)
D:
Ja, datum okänt
Jenny Edvardsdotter
1882-1887
Jenny Edvardsdotter
F:
9 Jun 1882
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
4 Mar 1887
Jörlanda (O)
Astor* Evert Andersson
1912-
Astor* Evert Andersson
F:
24 Okt 1912
Rannekärr Övra , Jörlanda (O)
Ingrid Andersson
1922-
Ingrid Andersson
F:
5 Apr 1922
V:
1954
Bror Algot Andersson
1915-
Bror Algot Andersson
F:
24 Jan 1915
Rannekärr Övra , Jörlanda (O)
Hulda Andersson
1918-ca 1924
Hulda Andersson
F:
1918
Rannekärr Övra , Jörlanda (O)
D:
ca 1924
Jörlanda (O)
Klara Edvardsdotter
1882-ca 1922
Klara Edvardsdotter
F:
9 Jun 1882
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
ca 1922
Jörlanda (O)
Niklas* Gottfrid Andersson
1880-1973
Niklas* Gottfrid Andersson
F:
20 Dec 1880
Rannekärr Övra , Jörlanda (O)
D:
23 Jul 1973
Jörlanda (O)
Karl-Edvard* Sixten Karlsson
1914-
Karl-Edvard* Sixten Karlsson
F:
17 Maj 1914
Bärby, Jörlanda (O)
Levande
Levande
John-Axel* Harry Karlsson
1918-
John-Axel* Harry Karlsson
F:
10 Feb 1918
Bärby, Jörlanda (O)
Asta* Elisabet Karlsson
1918-1996
Asta* Elisabet Karlsson
F:
16 Sep 1918
Göteborg Domkyrkofs. (O)
V:
19 Nov 1949
D:
10 Maj 1996
Jörlanda (O)
Bror Karlsson
1920-
Bror Karlsson
F:
1920
Bärby, Jörlanda (O)
Levande
Levande
Levande
Syster Karlsson
1920-
Syster Karlsson
F:
1920
Bärby, Jörlanda (O)
Levande
Alma Edvardsdotter
1885-1959
Alma Edvardsdotter
F:
9 Jan 1885
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
Dec 1959
Jörlanda (O)
Axel Hjalmar* Karlsson
1878-1947
Axel Hjalmar* Karlsson
F:
18 Nov 1878
Bärby, Jörlanda (O)
D:
1947
Jörlanda (O)
Oskar Hjalmar Edvardsson
1887-1887
Oskar Hjalmar Edvardsson
F:
20 Jun 1887
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
14 Sep 1887
Jörlanda (O)
Levande
Levande
Levande
Elsa Hjalmarsson
1924-
Elsa Hjalmarsson
F:
7 Jul 1924
Torp Västra, Jörlanda (O)
Ingvar Hansson
1917-1987
Ingvar Hansson
F:
6 Maj 1917
Jäger, Solberga (O)
V:
19 Mar 1948
D:
6 Maj 1987
Torp Västra, Jörlanda (O)
Oskar Hjalmar* Edvardsson
1889-1952
Oskar Hjalmar* Edvardsson
F:
4 Jul 1889
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
24 Aug 1952
Jörlanda (O)
Hulda* Maria Bruhn
1889-1980
Hulda* Maria Bruhn
F:
6 Jan 1889
Jörlanda (O)
D:
1 Nov 1980
Jörlanda (O)
Ivar Edvardsson
1892-1983
Ivar Edvardsson
F:
11 Jun 1892
Jörlanda (O)
D:
31 Jul 1983
Tallåsen, Norum (O)
Klara* Davida Efraimsdotter
1892-1981
Klara* Davida Efraimsdotter
F:
11 Jun 1892
Jörlanda (O)
V:
26 Sep 1919
D:
8 Aug 1981
Tallåsen, Norum (O)
Jenny Helga* Andreasson
1895-1983
Jenny Helga* Andreasson
F:
25 Sep 1895
Torp Västra, Jörlanda (O)
D:
21 Feb 1983
Tega, Ytterby (O)
Levande
Levande
Hilda* Kristina Amberntsdotter
1851-1936
Hilda* Kristina Amberntsdotter
F:
23 Dec 1851
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
1936
Jörlanda (O)
Edvard Andreasson
1850-ca 1933
Edvard Andreasson
F:
6 Aug 1850
Torp Västra, Jörlanda (O)
V:
15 Mar 1877
Jörlanda (O)
D:
ca 1933
Jörlanda (O)
Alfred Amberntsson
1854-eft 1921
Alfred Amberntsson
F:
14 Jul 1854
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
eft 1921
Ålderdomshemmet, Toröd, Jörlanda (O)
Hilbert Lorentz Amberntsson
1857-1864
Hilbert Lorentz Amberntsson
F:
10 Maj 1857
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
19 Mar 1864
Jörlanda (O)
Anna Lovisa Andersson
1885-1885
Anna Lovisa Andersson
F:
29 Apr 1885
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
4 Jul 1885
Jörlanda (O)
Gerda* Kristina Andersson
1885-1977
Gerda* Kristina Andersson
F:
29 Apr 1885
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
23 Feb 1977
Kareby (O)
Johan Hermansson
-1962
Johan Hermansson
V:
1912
D:
5 Apr 1962
Asta Irene* Amberntsson
1918-
Asta Irene* Amberntsson
F:
1918
Annie Viktoria Andersson
1891-Ja, datum okänt
Annie Viktoria Andersson
F:
6 Jun 1891
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
Ja, datum okänt
John Ivar* Amberntsson
1892-1967
John Ivar* Amberntsson
F:
14 Apr 1892
Ramsön, Jörlanda (O)
V:
8 Feb 1918
D:
3 Sep 1967
Kareby (O)
Anna Kristina Amberntsdotter
1860-1945
Anna Kristina Amberntsdotter
F:
24 Mar 1860
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
1945
Kareby (O)
Alfred Andersson
1854-Ja, datum okänt
Alfred Andersson
F:
7 Mar 1854
Anrås Norra Övergård, Jörlanda (O)
V:
18 Dec 1884
Jörlanda (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Asta* Ingeborg Karlsson
1919-
Asta* Ingeborg Karlsson
F:
6 Okt 1919
Hålkekärr, Ucklum (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Dagny* Julia Karlsson
1921-
Dagny* Julia Karlsson
F:
9 Okt 1921
Hålkekärr, Ucklum (O)
Erik Karl-Gustav* Pettersson
1924-
Erik Karl-Gustav* Pettersson
F:
1924
Kållered (O)
V:
1958
Levande
Levande
Levande
Levande
Ella* Margareta Karlsson
1924-
Ella* Margareta Karlsson
F:
24 Sep 1924
Hålkekärr, Ucklum (O)
John Brunbäck
1920-
John Brunbäck
F:
1920
Röd västra, Ucklum (O)
V:
1950
Karl-Axel Karlsson
1928-1954
Karl-Axel Karlsson
F:
28 Okt 1928
Hålkekärr, Ucklum (O)
D:
18 Maj 1954
Hålkekärr, Ucklum (O)
Alfrida* Josefa Johansson
1891-1947
Alfrida* Josefa Johansson
F:
4 Mar 1891
Kleva, Spekeröd (O)
D:
28 Dec 1947
Hålkekärr, Ucklum (O)
Anders* Konrad Karlsson
1890-1978
Anders* Konrad Karlsson
F:
23 Jun 1890
Hålkekärr, Ucklum (O)
V:
26 Jul 1918
Spekeröd (O)
D:
14 Dec 1978
Hålkekärr, Ucklum (O)
Ida* Kristina Johansson
1892-1954
Ida* Kristina Johansson
F:
31 Dec 1892
Kleva, Spekeröd (O)
D:
5 Maj 1954
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Anna-Lisa Karlsson
1925-1998
Anna-Lisa Karlsson
F:
20 Mar 1925
Göteborg Oskar Fredrik (O)
D:
14 Nov 1998
Göteborg Högsbo (O)
Torsten* Wilhelm Davidsson
1923-
Torsten* Wilhelm Davidsson
F:
16 Jul 1923
Göteborg (O)
V:
26 Nov 1949
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Anna* Charlotta Johansson
1894-1942
Anna* Charlotta Johansson
F:
24 Nov 1894
Kleva, Spekeröd (O)
D:
2 Jan 1942
Göteborg (O)
Axel* Ivar Karlsson
1892-1957
Axel* Ivar Karlsson
F:
7 Jan 1892
Lökeberg V, Hålta (O)
V:
28 Dec 1923
Spekeröd (O)
D:
6 Aug 1957
Göteborg (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Leif* Gerhard Olofsson
1931-1998
Leif* Gerhard Olofsson
F:
19 Apr 1931
Kleva, Spekeröd (O)
D:
21 Nov 1998
Lerum (O)
Levande
Josef Albin* Olofsson
1897-1971
Josef Albin* Olofsson
F:
24 Jan 1897
Kleva, Spekeröd (O)
D:
16 Nov 1971
Kleva, Spekeröd (O)
Helfrid* Linnéa Svensson
1904-1991
Helfrid* Linnéa Svensson
F:
24 Jan 1904
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
23 Nov 1991
Smundstorp, Spekeröd (O)
Levande
Eva-Pia Jungqvist
1952-1993
Eva-Pia Jungqvist
F:
15 Apr 1952
D:
17 Feb 1993
Levande
Levande
Vera* Ingegerd Olsson
1929-1988
Vera* Ingegerd Olsson
F:
16 Jun 1929
Göteborg Örgryte (O)
D:
23 Jun 1988
Göteborg Annedal (O)
Bengt Jungqvist
1925-
Bengt Jungqvist
F:
25 Aug 1925
Vara (R)
Levande
Levande
Signe* Ingeborg Johansson
1899-1958
Signe* Ingeborg Johansson
F:
30 Maj 1899
Kleva, Spekeröd (O)
D:
8 Jun 1958
Göteborg Härlanda (O)
Göran* Hilmer Olsson
1902-1964
Göran* Hilmer Olsson
F:
17 Apr 1902
Prästgården, Spekeröd (O)
D:
17 Feb 1964
Göteborg Härlanda (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Helga* Viktoria Johansson
1901-1991
Helga* Viktoria Johansson
F:
13 Jun 1901
Kleva, Spekeröd (O)
D:
4 Jan 1991
Onsala (N)
Per Hilding* Valdemar Lundbäck
1900-1985
Per Hilding* Valdemar Lundbäck
F:
3 Okt 1900
Fässberg (O)
V:
23 Dec 1943
D:
7 Jan 1985
Onsala (N)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Ruth* Evelina Johansson
1904-1994
Ruth* Evelina Johansson
F:
17 Jun 1904
Kleva, Spekeröd (O)
D:
3 Maj 1994
Hamra, Ucklum (O)
Erik* Gunnar Edvardsson
1910-1998
Erik* Gunnar Edvardsson
F:
7 Nov 1910
Hallekullen, Spekeröd (O)
V:
30 Maj 1936
Spekeröd (O)
D:
30 Jun 1998
Hamra, Ucklum (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Evert* Torsten Johansson
1906-1991
Evert* Torsten Johansson
F:
15 Jun 1906
Kleva, Spekeröd (O)
D:
7 Jan 1991
Kleva, Spekeröd (O)
Sigrid* Margareta Svensson
1912-1980
Sigrid* Margareta Svensson
F:
26 Jul 1912
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
9 Nov 1980
Kleva, Spekeröd (O)
Juliana Amberntsdotter
1861-1947
Juliana Amberntsdotter
F:
30 Sep 1861
Anrås Norra, Jörlanda (O)
D:
5 Mar 1947
Kleva, Spekeröd (O)
Olof Alfred* Johansson
1858-1932
Olof Alfred* Johansson
F:
1858
Smundstorp, Spekeröd (O)
V:
5 Apr 1890
Jörlanda (O)
D:
21 Dec 1932
Spekeröd (O)
Karolina Amberntsdotter
1864-1894
Karolina Amberntsdotter
F:
27 Feb 1864
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
3 Apr 1894
Göteborg Masthugg (O)
Levande
Hilma Lovisa Amberntsdotter
1867-1874
Hilma Lovisa Amberntsdotter
F:
3 Feb 1867
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
26 Jan 1874
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
Hildebert Lorentz Amberntsson
1870-1874
Hildebert Lorentz Amberntsson
F:
28 Jan 1870
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
14 Feb 1874
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
Albin Emil Amberntsson
1873-1875
Albin Emil Amberntsson
F:
11 Apr 1873
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
12 Dec 1875
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
Inger-Kristina Helgesdotter
1830-1906
Inger-Kristina Helgesdotter
F:
9 Dec 1830
Anrås Norra Östergård, Jörlanda (O)
D:
23 Jul 1906
Spekeröd (O)
Ambernt Andersson
1828-1906
Ambernt Andersson
F:
23 Dec 1828
Anrås Norra Övergård, Jörlanda (O)
V:
22 Jan 1851
Jörlanda (O)
D:
7 Jun 1906
Spekeröd (O)
Inger Svensdotter
1806-1857
Inger Svensdotter
F:
9 Jun 1806
Kleva, Spekeröd (O)
D:
2 Jan 1857
Stora Höga, Jörlanda (O)
Helge Olsson
1787-1834
Helge Olsson
F:
5 Maj 1787
Anrås Norra, Jörlanda (O)
D:
6 Sep 1834
Jörlanda (O)
Gustava Andersdotter
1840-Ja, datum okänt
Gustava Andersdotter
F:
20 Jan 1840
Anrås Nordre Södergård, Jörlanda (O)
D:
Ja, datum okänt
Emma Beata Andersdotter
1842-Ja, datum okänt
Emma Beata Andersdotter
F:
15 Maj 1842
Anrås Nordre, Jörlanda (O)
D:
Ja, datum okänt
August Andersson
1845-ca 1905
August Andersson
F:
13 Mar 1845
Anrås Nedra, Jörlanda (O)
D:
ca 1905
Stora Höga, Jörlanda (O)
Anna Sofia Abrahamsdotter
1844-eft 1929
Anna Sofia Abrahamsdotter
F:
8 Sep 1844
Törreby Övra, Jörlanda (O)
V:
ca 1901
D:
eft 1929
Stora Höga, Jörlanda (O)
Niklas Andersson
1847-Ja, datum okänt
Niklas Andersson
F:
1847
D:
Ja, datum okänt
Alexander Andersson
1850-Ja, datum okänt
Alexander Andersson
F:
1850
D:
Ja, datum okänt
Anders Guttormsson
1807-Ja, datum okänt
Anders Guttormsson
F:
29 Jul 1807
Lilla Höga, Jörlanda (O)
D:
Ja, datum okänt
Lars Alfrid Samuelsson
1857-Ja, datum okänt
Lars Alfrid Samuelsson
F:
6 Okt 1857
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Anna Kristina Samuelsdotter
1864-Ja, datum okänt
Anna Kristina Samuelsdotter
F:
5 Maj 1864
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Samuel Larsson
1831-Ja, datum okänt
Samuel Larsson
F:
11 Dec 1831
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Kristina Andersdotter
1826-Ja, datum okänt
Kristina Andersdotter
F:
6 Jun 1826
Solberga (O)
D:
Ja, datum okänt
Lars Svensson
1857-1902
Lars Svensson
F:
27 Jul 1857
Krokslycke, Spekeröd (O)
D:
17 Jul 1902
Svenseröd Övre, Västerlanda (O)
Andrietta Gustava Nilsdotter
1859-1917
Andrietta Gustava Nilsdotter
F:
20 Okt 1859
Torp, Spekeröd (O)
V:
15 Mar 1857
Spekeröd (O)
D:
7 Aug 1917
Svenseröd Övre, Västerlanda (O)
Inger Johanna Larsdotter
1835-1914
Inger Johanna Larsdotter
F:
30 Sep 1835
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
10 Jun 1914
Groland Mellangård, Spekeröd (O)
Sven Larsson
1827-1858
Sven Larsson
F:
29 Okt 1827
Krokslycke, Spekeröd (O)
V:
24 Apr 1857
Spekeröd (O)
D:
20 Dec 1858
Krokslycke, Spekeröd (O)
Karin Svensdotter
1808-1857
Karin Svensdotter
F:
9 Mar 1808
Kleva, Spekeröd (O)
D:
10 Mar 1857
Smundstorp, Spekeröd (O)
Lars Larsson
1789-1844
Lars Larsson
F:
30 Jan 1789
Spekeröd (O)
D:
1844
Sven Eliasson
1849-1854
Sven Eliasson
F:
30 Sep 1849
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
20 Jan 1854
Smundstorp, Spekeröd (O)
Elias Svensson
1822-1902
Elias Svensson
F:
19 Apr 1822
Smundstorp, Spekeröd (O)
D:
18 Okt 1902
Groland Porsån, Spekeröd (O)
Olof Svensson
1810-Ja, datum okänt
Olof Svensson
F:
4 Sep 1810
D:
Ja, datum okänt
Anna Katrin Jakobsdotter
1816-Ja, datum okänt
Anna Katrin Jakobsdotter
F:
1816
D:
Ja, datum okänt
Rasmus Svensson
1813-Ja, datum okänt
Rasmus Svensson
F:
1813
Kleva, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Börta Larsdotter
1811-Ja, datum okänt
Börta Larsdotter
F:
1811
D:
Ja, datum okänt
Sofia Svensdotter
1815-1818
Sofia Svensdotter
F:
22 Jun 1815
D:
10 Dec 1818
Sven Olofsson
1769-1815
Sven Olofsson
F:
23 Jan 1769
Kleva, Spekeröd (O)
D:
12 Jan 1815
Kleva, Spekeröd (O)
Anna Britta Rasmusdotter
1779-1871
Anna Britta Rasmusdotter
F:
20 Apr 1779
Torp, Spekeröd (O)
V:
7 Jul 1805
Spekeröd (O)
D:
1 Feb 1871
Anna Berntsdotter
1794-1829
Anna Berntsdotter
F:
22 Maj 1794
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
5 Sep 1829
Båtslycke, Spekeröd (O)
Efraim Olsson
1873-1895
Efraim Olsson
F:
4 Aug 1873
Grindstorp Heden, Spekeröd (O)
D:
4 Nov 1895
Örgryte (O)
Josef* Albert Olsson
1875-1896
Josef* Albert Olsson
F:
29 Jun 1875
Örgryte (O)
D:
22 Mar 1896
Stötten (Kullegärdet), Spekeröd (O)
Ernst* Oskar Olsson
1878-1899
Ernst* Oskar Olsson
F:
25 Feb 1878
Örgryte (O)
D:
6 Maj 1899
Stötten (Kullegärdet), Spekeröd (O)
Gerda Josefina Olsson
1880-1944
Gerda Josefina Olsson
F:
15 Sep 1880
Örgryte (O)
D:
1944
Göteborg (O)
Roger* Ingemar Beierhag Olsson
1965-1983
Roger* Ingemar Beierhag Olsson
F:
22 Jul 1965
Spekeröd (O)
D:
7 Aug 1983
Spekeröd (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Karl* Holger Olsson
1907-1999
Karl* Holger Olsson
F:
3 Okt 1907
Partille (O)
D:
4 Aug 1999
Stötten (Kullegärdet), Spekeröd (O)
Astrid* Nikolina Reinholdsson
1910-1985
Astrid* Nikolina Reinholdsson
F:
2 Dec 1910
Backa, Ucklum (O)
V:
1 Okt 1932
Spekeröd (O)
D:
17 Feb 1985
Stötten (Kullegärdet), Spekeröd (O)
Svea Olsson
1887-1930
Svea Olsson
F:
24 Mar 1887
Örgryte (O)
D:
1 Jul 1930
Göteborg Gamlestaden (O)
Levande
Evy Andersson
1916-
Evy Andersson
F:
18 Jan 1916
Levande
Josefina Andersdotter
1853-1895
Josefina Andersdotter
F:
3 Okt 1853
Lundby, Spekeröd (O)
D:
31 Mar 1895
Örgryte (O)
Edvard Olsson
1850-1921
Edvard Olsson
F:
11 Dec 1850
Gössby Nedra, Spekeröd (O)
V:
3 Jun 1873
Spekeröd (O)
D:
1921
Partille (O)
Valborg Marika Helena
1879-1879
Valborg Marika Helena
F:
19 Mar 1879
D:
13 Aug 1879
Harry
1880-1884
Harry
F:
20 Dec 1880
D:
29 Apr 1884
Orvar Joel
1883-1883
Orvar Joel
F:
22 Apr 1883
D:
27 Dec 1883
Levande
Levande
Levande
Levande
Nils* Olov Harry Armini
1916-2003
Nils* Olov Harry Armini
F:
14 Okt 1916
Helsingborgs Maria (M)
D:
18 Sep 2003
Gustav Adolfsgatan 10, Alingsås (P)
Kristina Olga Maria Friskopp
1922-2001
Kristina Olga Maria Friskopp
F:
27 Apr 1922
Alingsås (P)
V:
6 Aug 1944
D:
26 Dec 2001
Gustav Adolfsgatan 10, Alingsås (P)
Fil. Kand. Rut* Anna Maria Armini
1918-1999
Fil. Kand. Rut* Anna Maria Armini
F:
5 Jan 1918
Vänersborg (P)
D:
15 Feb 1999
Raketg 6, Göteborg Annedal (O)
Levande
Fil. mag. Ida Karin* Henrietta Armini
1919-1981
Fil. mag. Ida Karin* Henrietta Armini
F:
21 Dec 1919
Vänersborg (P)
D:
15 Nov 1981
Sigtuna
Fil. mag. Nils* Gustav Olof Ferm
1917-Ja, datum okänt
Fil. mag. Nils* Gustav Olof Ferm
F:
17 Jun 1917
Norrköping (E)
D:
Ja, datum okänt
Enni* Kerstin Margareta Armini
1923-Ja, datum okänt
Enni* Kerstin Margareta Armini
F:
22 Aug 1923
Vänersborg (P)
D:
Ja, datum okänt
John Börje* Trulsson
1920-1991
John Börje* Trulsson
F:
25 Mar 1920
Maglarp (M)
D:
6 Feb 1991
Västra Tunhem (P)
Fil.Dr. Harry Armini
1885-1957
Fil.Dr. Harry Armini
F:
9 Jan 1885
Örgryte (O)
D:
24 Okt 1957
Plantagegatan 5, Göteborg Oscar Fredrik (O)
Ida* Vilhelmina Karlsson
1891-1955
Ida* Vilhelmina Karlsson
F:
25 Nov 1891
Örgryte (O)
V:
23 Okt 1915
D:
17 Jan 1955
Plantagegatan 5, Göteborg Oscar Fredrik (O)
Rut Harriet* Armini
1887-1984
Rut Harriet* Armini
F:
8 Maj 1887
Örgryte (O)
D:
17 Dec 1984
Buxbomsv 9B/Ingelsten, Nosaby (L)
Kertin* Harriet Maria Norén
1924-
Kertin* Harriet Maria Norén
F:
25 Jun 1924
Maglehem (L)
Levande
Sara Alba* Maria Armini-Norén
1889-1952
Sara Alba* Maria Armini-Norén
F:
14 Aug 1889
Örgryte (O)
D:
22 Aug 1952
Maglehem 10:22, Maglehem (L)
Paul Martin Helmer Norén
1893-1949
Paul Martin Helmer Norén
F:
10 Nov 1893
Vedby (M)
V:
24 Jun 1922
D:
20 Dec 1949
Maglehem (L)
Einar Durham Akatius
1891-1895
Einar Durham Akatius
F:
11 Nov 1891
D:
24 Apr 1895
Majna Tullia Janette
1893-1895
Majna Tullia Janette
F:
28 Dec 1893
D:
22 Maj 1895
Erik* Herman Orvar Armini
1927-1925
Erik* Herman Orvar Armini
F:
7 Apr 1927
Skallsjö (P)
D:
8 Jul 1925
Göteborg Härlanda (O)
Inger Gunvor Olsson
1929-1995
Inger Gunvor Olsson
F:
20 Jul 1929
Skallsjö (P)
D:
28 Jul 1995
Göteborg Härlanda (O)
Orvar* Stefanus Armini
1896-1966
Orvar* Stefanus Armini
F:
4 Feb 1896
Örgryte (O)
D:
15 Jul 1966
Torp söderg, Lerum (O)
Astrid Adéle Heintz
1901-1995
Astrid Adéle Heintz
F:
18 Jul 1901
Stavnäs (S)
V:
21 Nov 1925
D:
14 Jan 1995
Lagman Eskils väg 5, Lerum (O)
Alfons* Durham Bolivar Armini
1898-1982
Alfons* Durham Bolivar Armini
F:
29 Mar 1898
Örgryte (O)
D:
1 Feb 1982
Eklunden, Ytterby (O)
Anna* Katarina Lovisa Heintz
1895-1973
Anna* Katarina Lovisa Heintz
F:
11 Mar 1895
Stavnäs (S)
V:
10 Nov 1923
D:
22 Okt 1973
Kastalagv 4, Kungälv (O)
Leif* Einar Sixten Armini
1905-1981
Leif* Einar Sixten Armini
F:
16 Jul 1905
Örgryte (O)
D:
17 Jul 1981
Örnehufvudsg 17, Göteborg Johanneberg (O)
Eva Maria "Maja" Larsson
1900-1989
Eva Maria "Maja" Larsson
F:
28 Aug 1900
Stockholm, Katarina (AB)
V:
28 Dec 1940
D:
16 Okt 1989
Örnehufvudsg 17, Göteborg Johanneberg (O)
Leif Einar Sixten
1905-Ja, datum okänt
Leif Einar Sixten
F:
16 Jul 1905
D:
Ja, datum okänt
Herman Andersson
1855-1920
Herman Andersson
F:
21 Mar 1855
Lundby N, Spekeröd (O)
D:
23 Jul 1920
Örgryte (O)
Anna Maria Johansson
1857-1946
Anna Maria Johansson
F:
4 Nov 1857
Sävenäs, Örgryte (O)
D:
6 Okt 1946
Örgryte (O)
Albin
1877-Ja, datum okänt
Albin
F:
14 Mar 1877
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Konrad Andersson
1883-1909
Konrad Andersson
F:
8 Aug 1883
Stötten (Kullegärdet), Spekeröd (O)
D:
2 Sep 1909
Andrietta "Jetta" Andersdotter
1856-1909
Andrietta "Jetta" Andersdotter
F:
20 Dec 1856
Lundby, Spekeröd (O)
D:
5 Mar 1909
Stötten, Spekeröd (O)
Levande
Selma
1880-Ja, datum okänt
Selma
F:
15 Maj 1880
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Johannes Andreasson
1858-ca 1882
Johannes Andreasson
F:
5 Nov 1858
Bråland, Jörlanda (O)
D:
ca 1882
Hilma Andersdotter
1858-1940
Hilma Andersdotter
F:
16 Sep 1858
Lundby, Spekeröd (O)
D:
22 Feb 1940
Anton Norling
1860-1897
Anton Norling
F:
6 Dec 1860
Göteborg Lundby (O)
D:
18 Aug 1897
Australien Melbourne
Alma* Gustava Andersdotter
1862-1920
Alma* Gustava Andersdotter
F:
23 Okt 1862
Lundby, Spekeröd (O)
D:
5 Dec 1920
Ida* Kristina Andersdotter
1867-1925
Ida* Kristina Andersdotter
F:
12 Aug 1867
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
5 Jan 1925
Levande
Susanna "Sanna" Andersdotter
1870-1941
Susanna "Sanna" Andersdotter
F:
19 Jul 1870
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
13 Feb 1941
Levande
Tekla Andersdotter
1875-1954
Tekla Andersdotter
F:
6 Maj 1875
Grindstorp Heden, Spekeröd (O)
D:
17 Aug 1954
Levande
Anna Brita Helgesdotter
1830-1906
Anna Brita Helgesdotter
F:
28 Jul 1830
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
10 Sep 1906
Göteborg Kristine (O)
Anders Johansson
1832-1901
Anders Johansson
F:
21 Dec 1832
Stötten, Spekeröd (O)
D:
6 Sep 1901
Stötten (Kullegärdet), Spekeröd (O)
Olof Helgesson
1832-1872
Olof Helgesson
F:
21 Nov 1832
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
29 Aug 1872
Groröd Sandbanken, Västerlanda (O)
Helena Olofsdotter
1827-1857
Helena Olofsdotter
F:
27 Sep 1827
Anvik, Spekeröd (O)
V:
6 Feb 1857
Spekeröd (O)
D:
12 Jun 1857
Båtslycke, Spekeröd (O)
Hilda Kristina Olofsdotter
1865-1939
Hilda Kristina Olofsdotter
F:
28 Apr 1865
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
30 Jul 1939
Axel Hilmer Olofsson
1868-1887
Axel Hilmer Olofsson
F:
29 Jul 1868
Västerlanda (O)
D:
1 Maj 1887
Vänern
Josefina Abrahamsdotter
1842-1904
Josefina Abrahamsdotter
F:
21 Feb 1842
Bränna, Västerlanda (O)
V:
28 Feb 1863
Västerlanda (O)
D:
3 Nov 1904
Hagen Källaren, Västerlanda (O)
Emma* Kristina Nilsdotter
1868-1950
Emma* Kristina Nilsdotter
F:
23 Dec 1868
Båtslycke Grössbacke, Spekeröd (O)
D:
Sep 1950
Petter Bernhard Larsson
1849-1926
Petter Bernhard Larsson
F:
25 Dec 1849
Stala (O)
V:
14 Dec 1913
Spekeröd (O)
D:
25 Maj 1926
Gössby Nedra, Spekeröd (O)
Anna Gustava (Palmhuset) Nilsdotter
1873-1945
Anna Gustava (Palmhuset) Nilsdotter
F:
25 Nov 1873
Båtslycke Grössbacke, Spekeröd (O)
D:
1945
Nils Helgesson
1835-1907
Nils Helgesson
F:
26 Mar 1835
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
19 Okt 1907
Båtslycke, Spekeröd (O)
Beata Esbjörnsdotter
1837-1924
Beata Esbjörnsdotter
F:
10 Jan 1837
Tveten Norra, Spekeröd (O)
V:
16 Dec 1863
Spekeröd (O)
D:
9 Jun 1924
Båtslycke Grössbacke, Spekeröd (O)
Levande
Levande
Alma Augusta* Johannesdotter
1862-1943
Alma Augusta* Johannesdotter
F:
21 Okt 1862
Båtslycke Fogdegilja, Spekeröd (O)
D:
1943
Levande
Helemina Gustava "Stava" Johannesdotter
1864-Ja, datum okänt
Helemina Gustava "Stava" Johannesdotter
F:
1 Nov 1864
Båtslycke Fogdegilja, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Lydia* Johanna Johannesdotter
1867-1951
Lydia* Johanna Johannesdotter
F:
30 Aug 1867
Båtslycke Fogdegilja, Spekeröd (O)
D:
30 Nov 1951
Backahemmet, Backa (O)
Levande
Levande
Hilda* Charlotta Johannesdotter
1872-ca 1942
Hilda* Charlotta Johannesdotter
F:
21 Maj 1872
Båtslycke Fogdegilja, Spekeröd (O)
D:
ca 1942
Kålltorps Sanatorium, Kålltorp (O)
Jansson
-1942
Jansson
D:
Maj 1942
Anders Johannesson
1877-1883
Anders Johannesson
F:
23 Feb 1877
D:
13 Feb 1883
Anna Lovisa* Helgesdotter
1840-1929
Anna Lovisa* Helgesdotter
F:
20 Aug 1840
Båtslycke Grössbacke, Spekeröd (O)
D:
1 Maj 1929
Båtslycke Fogdegilja, Spekeröd (O)
Johannes "Kur'n" Andersson
1839-1922
Johannes "Kur'n" Andersson
F:
9 Okt 1839
Bräcketorp Östergård, Spekeröd (O)
V:
4 Dec 1862
Spekeröd (O)
D:
22 Nov 1922
Båtslycke Fogdegilja, Spekeröd (O)
Emanuel Helgesson
1847-Ja, datum okänt
Emanuel Helgesson
F:
10 Feb 1847
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Helge Berntsson
1795-1883
Helge Berntsson
F:
26 Dec 1795
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
21 Jan 1883
Grindstorp Heden, Spekeröd (O)
Helena Olofsdotter
1806-1864
Helena Olofsdotter
F:
3 Sep 1806
Apleröd Västergård, Spekeröd (O)
D:
4 Mar 1864
Båtslycke, Spekeröd (O)
Augusta Helgesdotter
1862-1877
Augusta Helgesdotter
F:
8 Dec 1862
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
2 Sep 1877
Röra Övra, Spekeröd (O)
Josef Helgesson
1867-1903
Josef Helgesson
F:
19 Okt 1867
Gössby Övra, Spekeröd (O)
D:
8 Jul 1903
Göteborg Kristine (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Lars Hugo Larsson
1899-Ja, datum okänt
Lars Hugo Larsson
F:
1899
Åsen, Romelanda (O)
D:
Ja, datum okänt
Betty Helgesdotter
1871-1949
Betty Helgesdotter
F:
28 Nov 1871
Hallekullen, Spekeröd (O)
D:
13 Feb 1949
Gössby Nedra, Spekeröd (O)
Johannes Larsson
1866-1903
Johannes Larsson
F:
1866
Romelanda (O)
D:
26 Jun 1903
Åsen lilla, Romelanda (O)
August Helgesson
1878-1908
August Helgesson
F:
3 Feb 1878
Röra Övra, Spekeröd (O)
D:
2 Jan 1908
Värmland Anvik, Spekeröd (O)
Helge Svensson
1828-1901
Helge Svensson
F:
14 Jun 1828
Grindstorp, Spekeröd (O)
D:
23 Jun 1901
Värmland Anvik, Spekeröd (O)
Anna Greta Johansdotter
1835-1909
Anna Greta Johansdotter
F:
18 Apr 1835
Röra Övra, Spekeröd (O)
D:
11 Okt 1909
Anvik, Spekeröd (O)
Inger Berntsdotter
1797-1868
Inger Berntsdotter
F:
24 Okt 1797
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
5 Jun 1868
Grindstorp, Spekeröd (O)
Sven Helgesson
1797-1852
Sven Helgesson
F:
29 Dec 1797
Källsby Övra, Jörlanda (O)
V:
17 Feb 1826
Spekeröd (O)
D:
20 Nov 1852
Grindstorp, Spekeröd (O)
Olof Berntsson
1801-Ja, datum okänt
Olof Berntsson
F:
10 Jul 1801
Båtslycke, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Greta Olofsdotter
1771-1809
Greta Olofsdotter
F:
25 Aug 1771
Kleva, Spekeröd (O)
D:
31 Aug 1809
Båtslycke, Spekeröd (O)
Bernt Nilsson
1760-1827
Bernt Nilsson
F:
23 Apr 1760
Båtslycke, Spekeröd (O)
V:
16 Jun 1793
D:
13 Mar 1827
Båtslycke, Spekeröd (O)
Maret Olofsdotter
1774-ca 1850
Maret Olofsdotter
F:
8 Jan 1774
Kleva, Spekeröd (O)
D:
ca 1850
Berg, Spekeröd (O)
Levande
Anna Olofsdotter
1776-1823
Anna Olofsdotter
F:
18 Feb 1776
Kleva, Spekeröd (O)
D:
5 Dec 1823
Krokslycke, Spekeröd (O)
Anders Larsson
-1801
Anders Larsson
V:
14 Feb 1796
Spekeröd (O)
D:
14 Apr 1801
Krokslycke, Spekeröd (O)
Levande
Hans Olofsson
1778-1778
Hans Olofsson
F:
12 Aug 1778
D:
30 Aug 1778
Rasmuss Olofsson
1779-1789
Rasmuss Olofsson
F:
27 Aug 1779
D:
5 Apr 1789
Cecilia Olofsdotter
1782-1813
Cecilia Olofsdotter
F:
15 Jan 1782
Kleva, Spekeröd (O)
D:
4 Feb 1813
Kleva, Spekeröd (O)
Hans Olofsson
1784-1784
Hans Olofsson
F:
20 Jun 1784
D:
28 Jun 1784
Olof Svensson
1738-1801
Olof Svensson
F:
24 Maj 1738
Strandnorum Bergegård, Norum (O)
D:
1 Feb 1801
Kleva, Spekeröd (O)
Margareta Hansdotter
1741-1809
Margareta Hansdotter
F:
1741
Ytterstad, Hålta (O)
D:
30 Apr 1809
Kleva, Spekeröd (O)
Anna Svensdotter
1740-1746
Anna Svensdotter
F:
14 Dec 1740
D:
13 Apr 1746
Elin Svensdotter
1743-Ja, datum okänt
Elin Svensdotter
F:
26 Jun 1743
Strandnorum Bergegård, Norum (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Sven Hansson
1708-1754
Sven Hansson
F:
Mar 1708
Tveten Södra, Spekeröd (O)
D:
21 Maj 1754
Kleva, Spekeröd (O)
Anna Olofsdotter
1708-1772
Anna Olofsdotter
F:
Nov 1708
Kleva, Spekeröd (O)
V:
24 Okt 1731
Spekeröd (O)
D:
7 Feb 1772
Skår Stora, Jörlanda (O)
Föräldrar
Peder Rasmusson
ca 1610-1696
Maret
-1698
Hans Persson
ca 1654-1712
Hans Persson
F:
ca 1654
Tveten, Spekeröd (O)
D:
21 Jan 1712
Tveten Södra, Spekeröd (O)
Elin Markusdotter
ca 1664-1744
Elin Markusdotter
F:
ca 1664
Strandnorum Nedergård, Norum (O)
D:
15 Jan 1744
Tveten, Spekeröd (O)
Denna sajt är byggd med
The Next Generation of Genealogy Sitebuilding
©, v. 14.0.1, skapad av Darrin Lythgoe 2001-2024