Oves
Sl?ktforskning
Online
Sl?ktforskning p? (Carlsson/Bergstr?m) och (Tegn?r/Bolin)
Förnamn:
Efternamn:
[
Avancerad sökning
] [
Efternamn
]
Hitta
Efternamn
Förnamn
Sök namn
Sök Familjer
Sök på denna sajt
Platser
Datum
Kalender
Begravningsplatser
Bokmärken
Media
Foton
Foto-dokument
Gravstenar
Text-dokument
Ljudinspelningar
Video
Album
Alla Media
Info
Nyheter
Mest eftersökt
Rapporter
Databasstatistik
Träd
Grenar
Noteringar
Källor
Arkiv
DNA-tester
Kontakt
Hem
Sök
Logga in
Sök
|
Avancerad sökning
|
Sök Familjer
|
Sök på denna sajt
Förnamn:
Efternamn:
ID:
Skriv ut
Lägg till Bokmärke
English
Svenska
Du är för närvarande anonym
Saules Jonsson
ca 1260 - ca 1330 (70 år)
Individ
Anor
Ättlingar
Släktskap
Tidslinje
Familj
Föreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Vertikal
|
Endast text
|
Registerformat
|
Tabeller
|
PDF
Dra eller skrolla för att se mer av diagrammet.
Bengt Olsson
-1737
Bengt Olsson
D:
12 Sep 1737
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Berette Krogsdotter
ca 1578-Ja, datum okänt
Berette Krogsdotter
F:
ca 1578
D:
Ja, datum okänt
Håkan Trondsson
-eft 1632
Håkan Trondsson
D:
eft 10 Mar 1632
Levande
Krok Helgesson
1632-
Krok Helgesson
F:
1632
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
D:
Bön, Röra (O)
Levande
Olov Helgesson
1634-1695
Olov Helgesson
F:
1634
D:
8 Sep 1695
Kälkerön (O)
Levande
Anna Helgesdotter
1640-1718
Anna Helgesdotter
F:
1640
D:
1 Feb 1718
Brålanda, Valla (O)
Kerstin Helgesdotter
1652-1729
Kerstin Helgesdotter
F:
1652
D:
23 Feb 1729
Kolleröd, Klövedal (O)
Levande
Levande
Helge Alfsson
ca 1605-fö 1688
Helge Alfsson
F:
ca 1605
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
D:
fö 1688
Ragnhild "Ragella" Olofsdotter
1608-1690
Ragnhild "Ragella" Olofsdotter
F:
Jul 1608
Lilla Askerön, Valla (O)
D:
5 Jan 1690
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
Klement Björnsson
ca 1628-1712
Klement Björnsson
F:
ca 1628
Röra Nedra, Spekeröd (O)
D:
21 Jan 1712
Röra Nedra, Spekeröd (O)
Anna Mattisdotter
-fö 1660
Anna Mattisdotter
V:
Kållekärr, Stenkyrka (O)
D:
fö 1660
Börta Torbjörnsdotter
ca 1620-1709
Börta Torbjörnsdotter
F:
ca 1620
Rannekärr, Jörlanda (O)
V:
24 Jun 1660
D:
6 Jan 1709
Röra Nedra, Spekeröd (O)
Levande
Amborg Björnsdotter D.Ä.
ca 1631-1711
Amborg Björnsdotter D.Ä.
F:
ca 1631
Röra Nedra, Spekeröd (O)
D:
19 Sep 1711
Ängås, Långelanda (O)
Tore Jonsson
ca 1625-1691
Tore Jonsson
F:
ca 1625
Mölneby, Långelanda (O)
D:
1 Dec 1691
Ängås, Långelanda (O)
Kerstin Björnsdotter
ca 1631-Ja, datum okänt
Kerstin Björnsdotter
F:
ca 1631
Röra Nedra, Spekeröd (O)
D:
Ja, datum okänt
Järmund Jonsson
ca 1634-1709
Järmund Jonsson
F:
ca 1634
Stenung Västergård, Norum (O)
D:
10 Okt 1709
Stenung Västergård, Norum (O)
Relf Björnsson
ca 1640-Ja, datum okänt
Relf Björnsson
F:
ca 1640
Strandnorum, Norum (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Anders Björnsson
-1699
Anders Björnsson
D:
21 Mar 1699
Röra Nedra, Spekeröd (O)
Levande
Anna Alfsdotter
1610-1694
Anna Alfsdotter
F:
1610
Stordal, Stenkyrka (O)
D:
1 Jul 1694
Röra Nedra, Spekeröd (O)
Björn Klementsson
ca 1600-fö 1679
Björn Klementsson
F:
ca 1600
Strandnorum, Norum (O)
D:
fö 1679
Röra Nedra, Spekeröd (O)
Marit Alfsdotter
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Kerstin Alfsdotter
-fö 1651
Kerstin Alfsdotter
D:
fö 12 Apr 1651
Levande
Kjerstin Olovsdotter
1624-1694
Kjerstin Olovsdotter
F:
1624
D:
1694
Sunna, Klövedal (O)
Levande
Anna Olovsdotter
1635-1719
Anna Olovsdotter
F:
26 Nov 1635
D:
1719
Limhall
Reer Olsson
ca 1640-1708
Reer Olsson
F:
ca 1640
Stordal, Stenkyrka (O)
D:
1708
Anna Andersdotter
-1728
Anna Andersdotter
D:
1728
Levande
Sigrid Olovsdotter
-fö 1688
Sigrid Olovsdotter
D:
fö 1688
Levande
Levande
Levande
Olof Alfsson Dä
-1691
Olof Alfsson Dä
D:
1691
Stordal, Stenkyrka (O)
Ingeborg Olofsdotter
ca 1600-Ja, datum okänt
Ingeborg Olofsdotter
F:
ca 1600
Myggenäs, Valla (O)
D:
Ja, datum okänt
Alf Olofsson
1652-1733
Alf Olofsson
F:
1652
D:
1733
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Jon Alfsson
-fö 1651
Jon Alfsson
D:
fö 12 Apr 1651
Stordal, Stenkyrka (O)
Levande
Anne Krogsdotter
ca 1580-1660
Anne Krogsdotter
F:
ca 1580
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
D:
1660
Stordal, Stenkyrka (O)
Alf Olsson
ca 1570-fö 1648
Alf Olsson
F:
ca 1570
Stordal, Stenkyrka (O)
V:
ca 1600
D:
fö 1648
Stordal, Stenkyrka (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Margareta Krogsdotter
ca 1582-Ja, datum okänt
Margareta Krogsdotter
F:
ca 1582
D:
Ja, datum okänt
Levande
Levande
Elin Krogsdotter
ca 1584-Ja, datum okänt
Elin Krogsdotter
F:
ca 1584
D:
Ja, datum okänt
Levande
Krog Olsson
ca 1550-1632
Krog Olsson
F:
ca 1550
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
D:
mel 1629 och 1632
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
Börta Helgesdotter
-fö 1585
Börta Helgesdotter
D:
fö 1585
Klövedal (O)
Klement Björnsson
ca 1634-1701
Klement Björnsson
F:
ca 29 Dec 1634
Valla (O)
D:
29 Apr 1701
Gälov, Valla (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Helga Olsdotter
-eft 1620
Helga Olsdotter
F:
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
D:
eft 1620
Levande
Olof Olsson
-eft 1620
Olof Olsson
D:
eft 1620
Olof Olsson
ca 1500-1580
Olof Olsson
F:
ca 1500
Tjörn (O)
D:
mel 1571 och 1580
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Ellen Ormsdotter
-eft 1558
Ellen Ormsdotter
D:
eft 1558
Olof Eskilsson
ca 1480-1558
Olof Eskilsson
F:
ca 1480
D:
mel 1529 och 1558
Helga
ca 1440-Ja, datum okänt
Helga
F:
ca 1440
D:
Ja, datum okänt
Levande
Kjerstin Olovsdotter
1624-1694
Kjerstin Olovsdotter
F:
1624
D:
1694
Sunna, Klövedal (O)
Levande
Anna Olovsdotter
1635-1719
Anna Olovsdotter
F:
26 Nov 1635
D:
1719
Limhall
Reer Olsson
ca 1640-1708
Reer Olsson
F:
ca 1640
Stordal, Stenkyrka (O)
D:
1708
Anna Andersdotter
-1728
Anna Andersdotter
D:
1728
Levande
Sigrid Olovsdotter
-fö 1688
Sigrid Olovsdotter
D:
fö 1688
Levande
Levande
Levande
Ingeborg Olofsdotter
ca 1600-Ja, datum okänt
Ingeborg Olofsdotter
F:
ca 1600
Myggenäs, Valla (O)
D:
Ja, datum okänt
Olof Alfsson Dä
-1691
Olof Alfsson Dä
D:
1691
Stordal, Stenkyrka (O)
Krok Helgesson
1632-
Krok Helgesson
F:
1632
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
D:
Bön, Röra (O)
Levande
Olov Helgesson
1634-1695
Olov Helgesson
F:
1634
D:
8 Sep 1695
Kälkerön (O)
Levande
Anna Helgesdotter
1640-1718
Anna Helgesdotter
F:
1640
D:
1 Feb 1718
Brålanda, Valla (O)
Kerstin Helgesdotter
1652-1729
Kerstin Helgesdotter
F:
1652
D:
23 Feb 1729
Kolleröd, Klövedal (O)
Levande
Levande
Ragnhild "Ragella" Olofsdotter
1608-1690
Ragnhild "Ragella" Olofsdotter
F:
Jul 1608
Lilla Askerön, Valla (O)
D:
5 Jan 1690
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
Helge Alfsson
ca 1605-fö 1688
Helge Alfsson
F:
ca 1605
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
D:
fö 1688
Kerstin Järpsdotter
-1698
Kerstin Järpsdotter
F:
Starrkärr, Ödsmål (O)
D:
10 Mar 1698
Hammar, Norum (O)
Björn Larsson
1615-1691
Björn Larsson
F:
1615
Hammar, Norum (O)
D:
23 Aug 1691
Hammar, Norum (O)
Estri Olofsdotter
-1681
Estri Olofsdotter
F:
Lilla Askerön, Valla (O)
D:
1681
Starrkärr, Ödsmål (O)
Järp Björn Helgesson
1590-1643
Järp Björn Helgesson
F:
1590
Kärrslätt, Stenkyrka (O)
V:
1633
D:
1643
Starrkärr, Ödsmål (O)
Björn Olofsson
-ca 1565
Björn Olofsson
D:
ca 1565
Anders Reersson
-ca 1691
Anders Reersson
D:
ca 1691
Levande
Reer Olofsson
-1666
Reer Olofsson
F:
Lilla Askerön Sörgård, Valla (O)
D:
1666
Lilla Askerön, Valla (O)
Anna Olsdotter
-ca 1682
Anna Olsdotter
D:
ca 1682
Valla (O)
Sigrid Reersdotter
1560-eft 1633
Sigrid Reersdotter
F:
1560
Nösnäs, Norum (O)
D:
eft 1633
Lilla Askerön, Valla (O)
Olof Olsson
1560-1618
Olof Olsson
F:
1560
Myggenäs, Valla (O)
D:
1618
Myggenäs, Valla (O)
Kerstin Toresdotter
-fö 1608
Kerstin Toresdotter
F:
Kärrslätt, Stenkyrka (O)
D:
fö 1608
Reer Björnsson
-1625
Reer Björnsson
D:
1625
Nösnäs, Norum (O)
Tore Toresson
ca 1500-Ja, datum okänt
Tore Toresson
F:
ca 1500
Stenkyrka (O)
D:
Ja, datum okänt
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Jörund Simonsson
-eft 1425
Jörund Simonsson
D:
eft 1425
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
Reidulf Simonsson
-eft 1436
Reidulf Simonsson
D:
eft 1436
Katarina Drotning Toresdotter
-eft 1423
Katarina Drotning Toresdotter
D:
eft 1423
Simon Dyresson
fö 1360-fö 1423
Simon Dyresson
F:
fö 1360
D:
fö 1423
Kyrkefjäll, Klövedal (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Peder Måneskiöld Knutsson
-1629
Peder Måneskiöld Knutsson
D:
1629
Olsnäs, Stenkyrka (O)
Knut Måneskiöld Pedersson
1550-1638
Knut Måneskiöld Pedersson
F:
1550
D:
mel 1635 och 1638
Olsnäs, Stenkyrka (O)
Lucia Eriksdotter
-ca 1629
Lucia Eriksdotter
D:
ca 1629
Olsnäs, Stenkyrka (O)
Peder Måneskiöld Knutsson
ca 1635-eft 1705
Peder Måneskiöld Knutsson
F:
ca 1635
Olsnäs, Stenkyrka (O)
D:
eft 6 Feb 1705
Levande
Jörgen Måneskiöld Knutsson
ca 1637-1698
Jörgen Måneskiöld Knutsson
F:
ca 1637
Olsnäs, Stenkyrka (O)
D:
1698
Rävlanda, Stenkyrka (O)
Börta Green Olofsdotter
-eft 1705
Börta Green Olofsdotter
F:
Kärreberg, Stala (O)
D:
eft 1705
Rävlanda, Stenkyrka (O)
Kerstin Larsdotter Duva
-fö 1688
Kerstin Larsdotter Duva
V:
ca 1633
D:
fö 1688
Olsnäs, Stenkyrka (O)
Anna Måneskiöld Pedersdotter
-1635
Anna Måneskiöld Pedersdotter
D:
1635
Thormod Madsen
-fö 1607
Thormod Madsen
V:
1593
D:
fö 30 Okt 1607
Levande
Levande
Barbro Måneskiöld Pedersdotter
-eft 1607
Barbro Måneskiöld Pedersdotter
D:
eft 1607
Levande
Reer Green Olofsson
-fö 1631
Reer Green Olofsson
D:
fö 14 Okt 1631
Rossö, Stala (O)
Ingeborg Trulsdotter
-eft 1631
Ingeborg Trulsdotter
F:
Hjälmvik, Stala (O)
D:
eft 14 Okt 1631
Kärreberg, Stala (O)
Birgitta (Berett) Måneskiöld Pedersdotter
-1647
Birgitta (Berett) Måneskiöld Pedersdotter
F:
Olsnäs (O)
D:
26 Mar 1647
Rossö, Stala (O)
Olof Green Hermansen
-1648
Olof Green Hermansen
D:
1648
Levande
Levande
Peder Lauritzen
-1677
Peder Lauritzen
D:
1677
Bohus (O)
Levande
Levande
Levande
Olof Måneskiöld Pedersson
-eft 1608
Olof Måneskiöld Pedersson
D:
eft 1608
Bodil Green Lauritsdotter
ca 1530-ca 1590
Bodil Green Lauritsdotter
F:
ca 1530
Sundsby, Valla (O)
D:
ca 1590
Olsnäs, Stenkyrka (O)
Peder Måneskiöld Knutsson
1529-fö 1607
Peder Måneskiöld Knutsson
F:
1529
Arlösa, Enslöv (N)
D:
fö 30 Okt 1607
Olsnäs, Stenkyrka (O)
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Laurits (Hjorthuvud) Olsson
-1580
Laurits (Hjorthuvud) Olsson
D:
mel 3 Okt 1578 och 28 Jun 1580
Bente Baden Andersdotter
-1581
Bente Baden Andersdotter
F:
Skottorp, Skummeslöv (N)
D:
9 Aug 1581
Sundsby, Valla (O)
Arild Olsson
-fö 1578
Arild Olsson
D:
fö 1578
Anna Darre Andersdotter
Levande
Anders Darre Olsson
-eft 1529
Anders Darre Olsson
D:
eft 1529
Levande
Levande
Levande
Levande
Levande
Katrin Ormsdotter
-eft 1489
Katrin Ormsdotter
D:
eft 1489
Levande
Levande
Levande
Torer Drotning Jonsson
-fö 1388
Torer Drotning Jonsson
D:
fö 1388
Levande
Levande
Levande
N. N. Jonsdotter
-eft 1402
N. N. Jonsdotter
D:
eft 1402
Levande
Levande
Jon Drotning Saulesson
-ca 1399
Jon Drotning Saulesson
D:
ca 1399
Stenkyrka (O)
Levande
Föräldrar
Jon Drotning Dy.
ca 1215-ca 1274
Levande
Saules Jonsson
ca 1260-ca 1330
Saules Jonsson
F:
ca 1260
D:
ca 1330
Levande
Denna sajt är byggd med
The Next Generation of Genealogy Sitebuilding
©, v. 14.0.1, skapad av Darrin Lythgoe 2001-2024